Testosteron Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testosteron Nedir?

Testosteron, androjen grubuna dahil olan bir hormon türüdür. Kadın ve erkek vücudunda üretimi gerçekleşmektedir. Erkeklerde testosteron üretimi böbrek üstü bezlerde ve testislerde gerçekleşir. Erkekler için testosteron üretimi cinsel fonksiyonlar açısından oldukça önemli bir yer tutar. Cinselliğin uyarılması, sperm üretimi, ses kalınlaşması ve penis büyümesi üzerinde oldukça etkili bir hormondur. Ayrıca testosteron hormonu, yaraların iyileşmesinde ve vücutta bulunan yağların yakılmasında önemli bir yer tutar.

Kanda testosteron serbest olarak ya da proteinlere bağlı olarak bulunur. Proteinlere bağlı olan testosteronun vücuda fazla bir etkisi yoktur. Serbest testosteron ise biyolojik olarak oldukça aktif bir rol oynar. Kuvvet ve cinsel arzuyu gerçekleştiren serbest testosterondur. Vücutta testosteron sabah saatlerinde en üst düzeyde salgılanır ve saatler ilerledikçe üretim azalmaya başlar.


Testosteron Fazla Salgılanırsa Ne Olur?


Erkeklerde testosteron üretimi fazla gerçekleşirse, cinselliğe düşkünlük, sinir, asabiyet ve uyumsuz davranışların açığa çıkmasına neden olur. Aynı zamanda fazla testosteron kelliğe, kötü kolesterole, kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Yaşı ilerlemiş kişilerde prostat kanseri riskine neden olur. Testosteron fazlalığı tedavi edilmez ise prostat kanseri gelişme olasılığı artabilir.


Testosteron Azlığı Neden Olur?

  • Testosteron üretimi testislerde bazı nedenlerden dolayı azalabilir. Testisleri etkileyen tüm faktörler testosteron üretiminin azalmasına yol açabilir. Kabakulak, inmemiş testis ve testis travmaları sonucu testosteron üretiminde azalma yaşanabilir.
  • Beyinde üretimi gerçekleşen ve hormonların düzenini sağlayan hipofize bağlı olarak testosteron hormonunda azalmalar yaşanabilir.
  • Testosteron üretiminin en fazla olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bu nedenle ergenlik döneminde enerji artışı yaşanır. 30'lu yaşlarda ve sonrasında testosteron üretiminde doğal olarak azalma yaşanır. Yaş ilerledikçe testosteron üretiminin azalması nedeni ile bazı yakınmalar ve problemler açığa çıkabilir.
  • Erkeklerde doğumsal olarak testosteron üretiminin azlığı Kromozom bozukluğundan ve hipofiz bezinin tam olarak çalışmamasından kaynaklanmaktadır.
  • Testosteron yalnızca ileri yaşlarda azalmaya başlamaz. Yoğun stres, devam eden hastalıklar testosteron azalmasında etkili rol oynar. Bu gibi olasılıklarda kortizol salgılanmaya başlar. Yoğun stres devamlılığını korudukça ve kronik hastalıklar var olduğu sürece testosteron üretimi en aza iner.
  • Alkol, sigara, metabolizma ile alakalı hastalıklar, vücutta demir fazlalığı, karaciğer ve böbrek hastalıkları, tiroit ve şeker hastalığı testosteron hormonunda azalmaya neden olan etkenlerdir.
  • Uyku bozuklukları yine testosteron düzeyinde azalmaya neden olur.

Testosteron Azlığında Ne Olur?

  • Vücutta testosteron eksikliği cinsel istekte azalma ve sertleşme sorununa yol açabilir.
  • Testosteron azlığı, testislerde küçülme, vücutta var olan kıllarda azalma, özellikle karın bölgesinde yağlanma, kaslarda güçsüzlük, boy kısalması, uyku bozukluğu, stres, depresyon ve öz güven azalması gibi problemlere neden olabilir.
  • Henüz anne karnında gelişim döneminde olan bebeğin vücudunda yeteri kadar testosteron üretimi gerçekleşmez ise cinsel organların büyümesinde problemler yaşanabilir. Bu problem ergenlik çağında ortaya çıkar ve çocuğun büyüme ve gelişmesini ağırlaştırabilir.

Testosteron Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Testosteron Nedir?

Testosteron Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Hormonu ve Özellikleri

Testosteron Hormonu ve Özellikleri

Testosteron Hormonu Artırma Yöntemleri

Testosteron Hormonu Artırma Yöntemleri

Testosteron Fazlalığı Nedir?

Testosteron Fazlalığı Nedir?

Testosteron Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Testosteron Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?