Testosteron Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testosteron Ne İşe Yarar?

Testosteron ne işe yarar; Testosteron hormonu erkeklik hormonudur. Adından da belli olduğu gibi testislerin içerisinde üretilir ve günde beş ile on miligram arasında salgılanır. Testosteron hormonu sadece erkek vücudunda salgılanmaz, aynı şekilde kadın vücudunda da yumurtalıklarda az bir miktarda bulunur. Fakat erkektekine göre on bir veya on iki kat daha az salgılanır. Bu duruma örnek olarak kadınların yüzünde ve bedeninde tüylenme olmasının nedeni, az da olsa bulunan testosteron hormonundan dolayı olur. Aynı şekilde erkeklerde de östrojen yani kadınlık hormonu erkek vücudunda da az miktarda olsa bulunur. Bu duruma en güzel örnekte erkeklerde olan meme uçlarıdır. Bunun nedeni de erkek vücudunda bulunan östrojen hormonunun etkisidir. Bilindiği üzere kadınlarda emzirme işlevi meme tarafından yapılsa da erkek bedeninde meme ucunun bir işlevi yoktur.


Testosteron ne işe yarar

 • Testosteron hormonu erkek cinsiyetinin ve karakterinin gelişiminde doğrudan rol sahibidir. Erkeklerde vücudun tüylenmesi, sesin sertleşip kalınlaşması, gücün, sakalların sıklaşması, sperm ve libidonun üretimim artması gibi etkilere sahiptir. Örneğin testosteron hormonunun seviyesini yükseltmek için sporcu besinleri tükettiğiniz zaman artan tüylenmenin nedenini kullandığınız testosteron ilaçları olan supplement ilaçlarından zannedilirken, aslında artan vücut gücünüzle birlikte, testosteron seviyesinin de artmasından kaynaklanır. İşin özü erkeği erkek yapan testosteron hormonun ta kendisidir. Bu duruma Örnek olarak cinsel eğilimi farklı olan erkeklerde testosteron salgılamaların da bozukluk olduğu görülür. Bu tür cinsel eğilim problemleri de tamamen testosteron hormonlar ile doğrudan olarak ilişki içerisindedir.
 • Bu aşamada spor performansınızı etkileyecek bu testosteron hormonunun anabolik etkisidir. Testosteron hormonu protein sentezine etki ederek, erkeklerde, kas kuvvetinde ve kas inşasında doğrudan etki içerisinde bulunur. Erkeklerde hastalıklara karşı korur, kaş inşasını arttırır, kırmızı kan hücrelerini arttırarak, gelişimi hızlandırır ve yaralanma sonrası iyileşmelerdeki süreci hızlandırır. Aslında bir kadının, hiçbir şekilde erkekten daha güçlü olamamasının en önemli nedeni kadınların, erkekler kadar testosteron hormonuna sahip olmamasıdır.
 • Erkeklerde ergenlik çağında özellikle vücutlarındaki testosteron üretim seviyesi en yüksek seviyesindedir. Yüksek miktarda yaşadıkları libido ve fiziksel enerjinin nedeni de budur. Testosteronun en yüksek olduğu yaşlar yirmi dört ve yirmi beş yaşlarıdır. Daha sonra yavaş yavaş azalmaya ve artık normal seviyesine dönmeye başlar. İlerleyen yaşlarda yani kırklı yaşlara yaklaşıldığında ise gitgide azalarak testosteron hormonu üretimi devam eder.

Erkeklerde testosteron ne işe yarar

 • Erkeklerde cinsel arzuyu arttırmaya,
 • Ergenlik döneminde cinsel organın gelişmesine,
 • Sesin kalınlaşmasına,
 • Kasların güçlenmesi ve gelişmesine,
 • Vücudun kemik yapısının güçlenmesine,
 • Kısırlık oluşumunun engellenmesine,
 • Cinsel yeterliliğin olmasına,
 • Sakal bıyık ve vücudun diğer bölgelerinde kıllanmaya,
 • Seks hormonu olarak aktif bir şekilde erkeklerde bedenin erkek olmasını sağlayan hormondur.

Erkeklerde testosteron hormonu seviyesi


Erkeklerde testislerde bulunan testosteron hormonu seviyesini normal ölçülerde salgılamasını sağlayabilmek için günlük olarak en az 0,8 gram protein alınması gerekir. Özellikle beslenme esnasında Kırmızı et tüketmek testosteron üretiminde oldukça faydalı bir üründür. Nedeni de içerisindeki, arginin amino asidinin testosteron hormonunu arttırmasıdır. Ayrıca Vitamin C ve vitamin E'nin doğal testosteron düzeyini korumakta faydalıdır. Yeterli uyku ve yeterli dinlenme de sağlıklı hormon salgılanması için önemlidir. Spor Antrenmanların da ne kadar fazla bölge çalıştırırsanız, o kadar fazla testosteron hormonu salgılarsınız. Erkeklerde Testisler bacaklara yakın olduğu için, güçlü bacak sporları yapmak doğrudan olarak testosteron hormonun artışına etki eder. Kısacası erkekler için güç demek testosteron demektir.

Testosteron Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Testosteron Nedir?

Testosteron Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Testosteron Seviyesi Yüksekliği ve Eksikliği

Testosteron Seviyesi Yüksekliği ve Eksikliği

Testosteron Replasman Tedavisi

Testosteron Replasman Tedavisi

Testosteron Testi Nasıl Yapılır

Testosteron Testi Nasıl Yapılır

Testosteron Hormonu Artırma Yöntemleri

Testosteron Hormonu Artırma Yöntemleri

Güncel

Testosteron Sakal Problemi ve Tedavisi

Testosteron Sakal Problemi ve Tedavisi

Güncel

Testesteronun Normal Değerleri Nedir

Testesteronun Normal Değerleri Nedir