Testosteron Azlığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testosteron Azlığı Belirtileri ve Tedavisi

Testosteron Azlığı, Vücut tarafından üretilen bir hormon olan testosteron erkeklerde genellikle testislerde üretilmekte ve sperm üretimini, cinsel isteğin uyarılmasından sorumludur. Bunların dışında kas yapımında ve kemik üretiminde de görevli bir hormondur. Erkeklerin yaşı ilerledikçe vücuttaki testosteron hormonu üretimi azalmakta yani testosteron azlığı ortaya çıkmaktadır. Testosteron azlığı ciddi boyuta ulaştığında bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Beyinde bulunan hormon denetimi yapan hipofiz kaynaklı olan bazı durumlar hormon üretimi bastırmakta ve bu durumda testosteron azlığı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde doğuştan testosteron azlığı durumu olabilmektedir. Bu duruma Klinefelter sendromu da denmektedir. Kişi ergenlik dönemine geldiğinde testosteron en üst seviyelerde olmaktadır bu sebeple bu dönemde vücutta libido yükselişi ve aşırı enerji olmaktadır. Otuz yaşını geçtikten sonra testosteron hormonu üretiminde azalma görülmeye başlanmakta ve sürekli düşüş meydana gelmektedir. Erkeklerin %20'sinde 60 yaşından sonra testosteron hormonu olması gereken en az düzeyinde altına düşmektedir. Kişiler testosteron azlığı problemi yaşamaktadır. Testosteron azlığı sadece yaşlılık ile azalmaz. Ağır stres testosteron azlığına sebep olmaktadır. Kişinin yaşamında stres arttıkça testosteron üretimi düşmektedir. Alkol, sigara kullanımı, metabolik rahatsızlıklar, demir fazlalığı, karaciğer, tiroid, böbrek rahatsızlıkları ve diyabet gibi problemler testosteron azlığına neden olabilmektedir. Bunların dışında uykusuzluk durumu da testosteron üretimini etkileyebilmektedir.


Testosteron Azlığı Belirtileri Nelerdir?


Cinsel istekte azalma: Testosteron hormonu erkeğin libidosu için çok önemlidir. Genellikle yaş ilerledikçe erkekler cinsel istekte düşüş yaşamaktadırlar. Bunun yanında testosteron azlığı olan kişinin cinsel isteğinde çok daha hızlı bir düşüş olacaktır. Testosteron azlığı da cinsel ilişki anında orgazm olmayı zorlaştırmaktadır.

Ereksiyon olmada zorlanma: Testosteron hormonu erkeklerin ereksiyona ulaşmasını sağlamaktadır ancak tek başına ereksiyona sebep olmamaktadır. Testosteron azlığı diyabet, obezite ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklarda ereksiyonu zorlaştırmaktadır.

Semen miktarında görülen azalma: Testosteron hormonu semen üretimi için önemlidir. Erkek ne kadar fazla testosteron üretirse o kadar da semen üretmektedir. Testosteron azlığı boşalma sırasında sperm azlığına neden olmaktadır.

Vücutta kıl dökülmesi: Testosteron hormonu çok fazla vücut fonksiyonunda rol almaktadır. Bunların arasından biri de vücutta kıl üretimidir. Testosteron azlığı yaşayan erkeklerin vücut kıllarında ve sakallarında dökülme olmaktadır. Testosteron azlığı yaşayan erkeklerde halsizlik enerji eksikliği olmaktadır.

Kas azalması: Testosteron hormonu kas yapılmasında rol alması sebebi ile testosteron azlığı kas kitlesinde azalma yaşayabilmektedirler.

Vücuttaki yağlarda fazlalık: Kas kaybetmenin yanında testosteron azlığı vücut yağında artışa sebep olmaktadır.

Kemik kitlesinde eksilme: Testosteron azlığına sahip olan erkeklerin kemik dokularında azalma görülebilmektedir. Çünkü testosteron hormonu kemik üretiminde ve güçlenmesinde rol almaktadır.

Ruh hali değişimleri: Testosteron azlığı depresyona, strese ve odaklanmada zorlanmaya sebep olabilmektedir.

Testosteron Azlığı Yorumları

soru

Osman

09 Nisan 2018 Pazartesi

Kafa karıştırıcı yorumlar var gerçek ilaci

Cevap yaz
cevap

Çalap

03 Eylül 2018 Pazartesi

Testosteron hormonu vücut tarafından üretilen hormondur. Erkek hormonudur. Testosteron hormonu erkeğin ürettiği spermin cinsel isteğin uyarılmasında sorumludur. Testosteron azlığı çoçuk yapmak isteyen eşlerde çoçuk olamamaya yol açabilir. Üroloji doktorunda testosteron testi yaparak az olması durumun da ilaçlarla tedavi eder. Bir çok ilaç tedavisiyle testosteron azlığını bitirebilirsiniz. E vitamini de çoğaltır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Testosteron Nedir?

Testosteron Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testosteron Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Testosteron Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Testosteron Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Testosteron Hormonu Özellikleri ve Etkileri

Testosteron Hormonu Özellikleri ve Etkileri

Testosteron Fazlalığı Nedir?

Testosteron Fazlalığı Nedir?

Güncel

Testosteron Ne İşe Yarar?

Testosteron Ne İşe Yarar?

Güncel

Testosteron Artıran İlaçlar Nelerdir?

Testosteron Artıran İlaçlar Nelerdir?