Testosteron Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testosteron Değerleri Nedir ve Kaç Olmalıdır?

Testosteron Değerleri, yetişkin bütün erkeklerde total testosteron hormonunun seviyesi normalde 3,5-8,6 ng/ml serbest olan testosteron hormon düzeyiyse 15-30 pg/ml olmalıdır. Eğer kişinin vücudunda toplam olan testosteron normal, serbest olan testosteron az değerde ve östrojen hormonunda artış gözlenirse bu durum için alınacak birtakım önlemler daha faydalı olmaktadır. Kişi eğer vücudundaki yağlardan kurtulursa vücuttaki testosteron düzeyinde artışlar gözlenir. Çoğunlukla aromatoz enzimi vücuttaki testeosteron hormonunu östrojen hormonuna çevirmektedir. Ayrıca aromataz enziminin yüksek olması östrojen hormonunun yüksek olmasına bağlı olmaktadır. Vücuttaki yağ dokuları özellikle aromataz enzimi açısından oldukça zengin olmasından dolayı kilolu obez olan kişilerde genellikle testosteron hormonu östrojen yapımını arttırmaktadır. Bu nedenle vücuttaki yağlardan kurtulmak kişideki aromataz enziminin etkinliğini azaltır ve testosteron değerinin artmasına sebep olur.

Aromataz Testosteron Değerini Nasıl Etkiler, aromataz inhibitörü özellikle çinko minerali vücuttaki testosteron hormonu değerinin yükselmesine neden olurken, aynı zamanda östrojen değerinin azalmasına sebep olur. Tam 2300 erkek üzerin yapılan araştırmalar sonucunda vücudunda özellikle D vitamini fazla olan erkeklerin testosteron değerlerinin yüksek olduğunu, hatta hafızalarının çok güçlü olduğuna ve idrak kabiliyetlerini daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğer erkekte hem toplam testosteron değeri hem de serbest testosteron değerinde düşüş söz konusu olabilir. Bu durumda mutlaka bu durumun iyileştirilerek testosteron hormonunun normal seviyeye gelmesi için testosteron replasmanı tedavisinin uygulanması gerekli olabilir. Erkeğin vücuttaki testosteron değerinde düşüşler söz konusu ise karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir.


Total Testosteron Değerleri Kaç Olmalıdır?

  • Yetişkin olan erkeklerde testosteron değeri, 280-1100 n/gdl arasında olmalıdır.
  • Yetişkin kadınlarda menopoz dönemi öncesinde, 15-70 ng/dl
  • Yetişkin olan kadınların menopoz dönemi onrasında 8-35 ng/dl
  • Hamilelik döneminde kadınlarda testosteron değeri ise erişkin kadınların testosteron değerinin 3-4 katı yüksek olmaktadır.

Serbest Testosteron Değerleri Kaç Olmalıdır?

  • Yetişkin erkeklerde genellikle, 50-210 pg/ml arasında iken,
  • Yetişkin kadınlarda ise 1.8.5 pg/ml arasında testosteron değeri olmaktadır.
Erkeklerde testosteron değeri özellikle sabahları en yüksek düzeyde olurken, bu değer akşam üstü ortalama olarak %25 civarında azalır. Hatta erkeklerde bazen akşamları testosteron değeri en düşük miktarlarda da görülebilmektedir.

Testosteron Değerleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Testosteron Replasman Tedavisi

Testosteron Replasman Tedavisi

Testosteron Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Testosteron Takviyesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Testi Nasıl Yapılır

Testosteron Testi Nasıl Yapılır