testosteron.gen.tr https://www.testosteron.gen.tr Testosteron, Testosteron Hormonu ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, testosteron.gen.tr Thu, 18 Apr 2013 00:00:00 +0000 Wed, 24 Jul 2019 00:00:00 +0000 60 Testosteron Ne İşe Yarar https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-ne-ise-yarar.html Sat, 17 Nov 2018 23:49:01 +0000 Testosteron ne işe yarar; Testosteron hormonu erkeklik hormonudur. Adından da belli olduğu gibi testislerin içerisinde üretilir ve günde beş ile on miligram arasında salgılanır. Testosteron hormonu sadece erkek vücudunda salgılanma Testosteron ne işe yarar; Testosteron hormonu erkeklik hormonudur. Adından da belli olduğu gibi testislerin içerisinde üretilir ve günde beş ile on miligram arasında salgılanır. Testosteron hormonu sadece erkek vücudunda salgılanmaz, aynı şekilde kadın vücudunda da yumurtalıklarda az bir miktarda bulunur. Fakat erkektekine göre  on bir veya on iki kat daha az salgılanır. Bu duruma örnek olarak kadınların yüzünde ve bedeninde tüylenme olmasının nedeni, az da olsa bulunan testosteron hormonundan dolayı olur. Aynı şekilde erkeklerde de östrojen yani kadınlık hormonu erkek vücudunda da az miktarda olsa bulunur. Bu duruma en güzel örnekte erkeklerde olan meme uçlarıdır. Bunun nedeni de erkek  vücudunda bulunan östrojen hormonunun etkisidir. Bilindiği üzere kadınlarda emzirme işlevi meme tarafından yapılsa da erkek bedeninde meme ucunun bir işlevi yoktur. 

Testosteron ne işe yarar;
 • Testosteron hormonu erkek cinsiyetinin ve karakterinin gelişiminde doğrudan rol sahibidir. Erkeklerde vücudun tüylenmesi, sesin sertleşip kalınlaşması, gücün, sakalların sıklaşması, sperm ve libidonun üretimim artması gibi etkilere sahiptir. Örneğin testosteron hormonunun seviyesini yükseltmek için sporcu besinleri tükettiğiniz zaman artan tüylenmenin nedenini kullandığınız testosteron ilaçları olan supplement ilaçlarından zannedilirken, aslında artan vücut gücünüzle birlikte, testosteron seviyesinin de artmasından kaynaklanır. İşin özü erkeği erkek yapan testosteron hormonun ta kendisidir. Bu duruma Örnek olarak cinsel eğilimi farklı olan erkeklerde testosteron salgılamaların da bozukluk olduğu görülür. Bu tür cinsel eğilim problemleri de tamamen testosteron hormonlar ile doğrudan olarak ilişki içerisindedir. 
 •  Bu aşamada spor performansınızı etkileyecek bu testosteron hormonunun anabolik etkisidir. Testosteron hormonu protein sentezine etki ederek, erkeklerde, kas kuvvetinde ve kas inşasında doğrudan etki içerisinde bulunur. Erkeklerde hastalıklara karşı korur, kaş inşasını arttırır, kırmızı kan hücrelerini arttırarak, gelişimi hızlandırır ve yaralanma sonrası iyileşmelerde ki süreci hızlandırır. Aslında bir kadının, hiçbir şekilde erkekten daha güçlü olamamasının en önemli nedeni kadınların, erkekler kadar testosteron hormonuna sahip olmamasıdır. 
 • Erkeklerde ergenlik çağında özellikle vücutlarındaki testosteron üretim seviyesi en yüksek seviyesindedir. Yüksek miktarda yaşadıkları libido ve  fiziksel enerjinin nedeni de budur.  Testosteronun en yüksek olduğu yaşlar yirmi dört ve yirmi beş yaşlarıdır. Daha sonra yavaş yavaş azalmaya ve artık normal seviyesine dönmeye başlar. İlerleyen yaşlarda yani kırklı yaşlara yaklaşıldığında ise gitgide azalarak testosteron hormonu üretimi devam eder. 
Testosteron Ne İşe YararErkeklerde testosteron ne işe yarar;
 • Erkeklerde cinsel arzuyu arttırmaya,
 • Ergenlik döneminde cinsel organın gelişmesine,
 • Sesin kalınlaşmasına,
 • Kasların güçlenmesi ve gelişmesine,
 • Vücudun kemik yapısının güçlenmesine,
 • Kısırlık oluşumunun engellenmesine,
 • Cinsel yeterliliğin olmasına,
 • Sakal bıyık ve vücudun diğer bölgelerinde kıllanmaya,
 • Seks hormonu olarak aktif bir şekilde erkeklerde bedenin erkek olmasını sağlayan hormondur. 
Erkeklerde testosteron hormunu seviyesi

Erkeklerde testislerde bulunan testosteron hormonu seviyesini normal ölçülerde salgılamasını sağlayabilmek için günlük olarak en az 0,8 gram protein alınması gerekir. Özellikle beslenme esnasında Kırmızı et tüketmek testosteron üretiminde oldukça faydalı bir üründür. Nedeni de içerisindeki, arginin amino asitinin testosteron hormonunu arttırmasıdır. Ayrıca Vitamin C ve vitamin E’ nin doğal testosteron düzeyini korumakta faydalıdır. Yeterli uyku ve yeterli dinlenme de sağlıklı hormon salgılanması için önemlidir. Spor Antrenmanların da  ne kad]]> Testosteron Kürü https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-kuru.html Sun, 18 Nov 2018 12:37:47 +0000 Testosteron Kürü; Testosteron küründen önce, testosteron ile ilgili olarak kısa bir bilgi vermek gerekirse; Testosteron nedir Ne işe Yarar Testosteron hormonunun vücut içerisinde, bir sürü fonksiyonu bulunur. Ancak biz bu fonksiyonl Testosteron Kürü; Testosteron küründen önce, testosteron ile ilgili olarak kısa bir bilgi vermek gerekirse; Testosteron nedir Ne işe Yarar Testosteron hormonunun vücut içerisinde, bir sürü fonksiyonu bulunur. Ancak biz bu fonksiyonların bir kısmına değineceğiz. Testosteron cinsel arzuyu, kemik ile kas yoğunluğunu, yağ dağılımı, enerji seviyesi ve alyuvar üretimini düzenlemek, erkeksi duyuların gelişim ve vücut geliştirme çalışmasından sonra kas doku onarılması ile yağların yakılmasında önemli rol oynar. Yaş ilerlemesi ile testosteron oranı azalır, yağın enerji kullanımı güçleşir ve kişi bu aşamadan sonra kilo almaya başlar.  Erkeklerde
Testosteron Eksilmesi 30’’lu yaşlardan itibaren başlar. Günümüzde yaklaşık olarak her dört kişiden birinde testosteron düşüklüğü sorunu vardır. Testosteron eksikliğine bağlı bazı belirtileri: Düşük sex isteği, iktidarsızlık, depresyon, yorgunluk, kas kaybı, Kemik erimesi, uykusuzluk, kilo alma, Kalp hastalığı, şeker hastalığı ve fiziksel kapasite azlığı. 

Testosteron KürüTestosteron Kürü; Birçoğumuz steroidlerin, yağ yakıcılar ile kilo aldıranların zararlarını biliyoruz. Ancak bu ilaçlar neden zararlı olur bunu hiç merak ettiniz mi
Steroidler vücuda alımından sonra vücut içinde aşırı bir şekilde protein karışımını artırmaktadır. Bu da vücudun fazladan protein tutmasına neden olur.
Bunun sonucu olarak anabolic tesir yükselerek kas gelişimi olur. Ancak bu ilaçların vücudumuza faydalı olduğu kadar yan etkileri de vardır. Bilinçsiz olarak steroid kullanımı ile kişinin karaciğeri yorulup, kısırlık sorunu ile karşı karşıya gelmiş ve steroidlerden yarar yerine zarar görmeye başlanmıştır. 
İşte bu noktada bu ilaçların yan etkisini en aza indirecek preparatlar ve kür bitimi terapisi ile hormon dengesine zarar vermemekte, kişinin daimi adale kütlesi ile yağ yakılması sağlanarak ilaçlar bedene faydalı olmaktadır. 
Testosteron Kür Programı;
Şimdi burada amaç ve isteğe göre Definasyon gayesi güdülerek yağ yakma ve kuru kas adalesi almak için on haftalık bir program açıklanacaktır.
I. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon
II. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon
III. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon
IV. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon
V. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon
VI. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon+200 mili gram masteron
VII. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon+200 mili gram masteron
VII. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon+300 mili gram masteron
IX. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon+300 mili gram masteron
X. Hafta 400 mili gram testosteron propionate + 400 mili gram boldenon + 300 mili gram masteron
Testosteron kürü sonunda tedavi amacıyla 10. Hafta yapılan son enjeksiyondan 1 hafta sonra 5’ er gün ara ile iki adet 1.500 i.e. pregnyl ile
I. Hafta 20 mg nolvadex+50 mg proviron
II. Hafta 20 mg nolvadex+50 mg proviron
III. Hafta 20 mg nolvadex+50 mg proviron
]]>
Testosteron Hapı https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hapi.html Sun, 18 Nov 2018 18:29:03 +0000 Testosteron Hapı, Testosteron azalmasıyla ortaya çıkan etkilerden kaçınmak isteyen erkekleri hedef alan ilaçların genel adıdır. Orta yaşlardaki erkekler kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak rahat hissetmek için bu takviye Testosteron Hapı, Testosteron azalmasıyla ortaya çıkan etkilerden kaçınmak isteyen erkekleri hedef alan ilaçların genel adıdır. Orta yaşlardaki erkekler kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak rahat hissetmek için bu takviye ilaçlara sıklıkta başvurmaktadır. Erkeklik hormonu testosteron 20’li yaşlarda en yüksek seviyesine ulaşır, ardından her yıl yüzde 1-2 oranında azalır.

Testosteron azalması erkeklerde şu sorunlara yol açar; 

 • Kasların gevşemesi
 • Cinsel isteğin azalması
 • Sperm sayısının azalması
 • Depresyonun artması
 • Kemiklerın daha kırılgan hale gelmesi
 • Saç ve vücut kıllarının azalması
 • Göğüslerin büyümesi
Testosteron Tedavisinin riskleri

Ortaya çıkan etkilerden kaçınmak isteyen erkekleri hedef alan ilaç endüstrisi, yoğun reklamlarla testosteron hapı satmaya çalışmaktadır. Özellikle Amerika'da testosteron hapı üreticileri tarafından düşük T adıyla büyük pazarlama kampanyaları yürütülüyor ve yorgunluk, enerji ve cinsel arzu azalması gibi şikâyetlere dikkat çekiliyor. Bu ilaçların ikinci Viagra patlaması yapacağını düşünen firmalar reklamlarla 2 milyar dolarlık endüstrinin oluşmasını sağladılar, ancak bağımsız sağlık uzmanları testosteron takviyesinin uyuyan tümörlerin harekete geçebileceğini ve kanser riskini artıcağını belirtiyor. Ayrıca aynı uzmanlar hormon takviyesinin kalp krizine yol açacağı iddiasını çürüten bir takım araştırmaların güvenilirliğini tartışmalı görüyor.

Sebep-sonuç ilişkisini ve bunun mekanizmasını inceleyen bir çalışma olmamakla beraber araştırmacılar; Testosteron hapının kanın pıhtılaşma eğilimini artırabileceğini ve bu durumun damarları ince olan hastalarda problem olacağını belirtiyorlar. Ayrıca Testosteron desteğinin dolaşımdaki östrojen miktarını artırabileceği ve östrojen tedavisinin kadınlarda ve erkeklerde kalple ilgili sorunlarla ilişkilendirildiği de aynı endişelere ekleniyor.

Bununla birlikte, bu tür araştırmaların yeterli olmadığını ve düşük testosteronun da aynı şekilde kalp hastalıklarıyla ilişkilendirilebileceğini belirten uzmanlar vardır.

Testosteron HapıSonuç;

Enerjilerinin azaldığını hisseden erkekler Testosteron Hapı kullanmadan önce bir doktora başvurmalı ve tiroit hastalığı veya B-12 eksikliği gibi benzer şikâyetlere yol açan sebeplerin varolmadığından emin olmalıdır.

Ayrıca İlaç, reklâmı yapılabilecek sıradan bir tüketim ürünü değildir; endüstriye ilaç reklâmı izni veren makamların telafisi imkânsız sonuçlar konusunda dikkatli olması gerekir.

]]>
Testosteron Hormonu https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hormonu.html Mon, 19 Nov 2018 18:00:15 +0000 Testosteron hormonu, androjen grubundan olan steroid hormonlardan olan testosteron, erkeklerde testisler kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilmektedir. Memelilerde birincil olarak üretilen bu hormon, erkeklerin cinsiye hormonu olarak bilin Testosteron hormonu, androjen grubundan olan steroid hormonlardan olan testosteron, erkeklerde testisler kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilmektedir. Memelilerde birincil olarak üretilen bu hormon, erkeklerin cinsiye hormonu olarak bilinmektedir. Böbrek üstü bezlerinde de az bir miktarda üretilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranlara 20 kat daha fazla üretilen testosteron hormonu, 25-34 yaşları arasında en yüksek seviyesine ulaşır. İleri yaşların gelmesi ile testosteron azalır ve kişide kalp krizi riski artar. Ayrıca kemik erimesi de görülebilir. Bu hormon cinsel isteği, kas ve kemik gücünü, enerji ve libidoyu, bağışıklık sistemini doğrudan etkilemektedir. 

Testosteron hormonunun vücuttaki etkileri

Testosteron hormonunun vücutta artması ile şöyle etkiler görülebilir:
 • Deride yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Böylece kişide sivilce oluşumu görülebilir.
 • Kadınlarda klitoris büyümesine sebep olabilir. 
 • Cinsel isteğin artmasını sağlar.
 • Tüylenme ve kıllanmayı arttırır. 
 • Kas gücünün ve kütlesinin artmasını sağlar.
 • Saç dökülmesine neden olabilir.
 • Sperm üreten dokuların büyümesini sağlar.
 • Kemik büyümesine ve sertleşmesine neden olur.
 • Ses kalınlaşmasına ve adem elmasının büyümesine sebep olabilir. 
Testosteron seviyesi neden düşer
 • Düşük kalorili besin alımı veya obezite
 • Çinko, magnezyum, B6 vitamini eksikliği
 • Depresyon ve uyuşturucu kullanımı
 • Kronik hastalıklar
 • Overtraining
 • Uyku düzeninin bozulması
Testosteron hormonunun düşmesinin belirtileri
 • Cinsel istekte azalma, sertleşme problemi
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Depresyon
 • Yağlanma
 • Kemik yoğunluğunda azalma
 • Artan veya azalan kolesterol

Testosteron HormonuTestosteron hormonu nasıl arttırılır

Kimi erkeklerde testosteron hormonu düşüklüğü çok büyük problem olarak görülmektedir. Bu nedenle bu hormonu arttırmak için birçok yol denenmektedir. Bu hormonu arttırmak için tavsiyelerimiz ise şunlardır:
 • Sağlıklı olan yağları düşük seviyede de olsa tüketmeye dikkat edin.
 • Vitamin ve mineral alımını arttırın.
 • Alkol ve sigarayı azaltın.
 • İçerisinde zengin protein bulunduran besinleri tüketin.
 • Düzenli uyumaya dikkat edin.
 • İhtiyacınız kadar karbonhidrat tüketin ve şekerden uzak durun.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Stresi azaltın.
 • Kilo alımınıza dikkat edin.
Yukarıdaki önerilerin yanında bazı vitamin ve mineraller ile de testosteron hormonu arttırılabilir. Ancak bu yol uzun dönmede kişiye zarar verebilir. Özellikle sporcular tarafından kullanılan bu haplar, kişinin ileride daha kötü hastalıklar ile karşılaşacağı ihtimaline zemin hazırlayabilir. 
]]>
Testosteron Enantat https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-enantat.html Tue, 20 Nov 2018 10:41:13 +0000 Testosteron Enantet; ilacı piyasada testoviron, andro, testoviron ve omnadren gibi farklı adlar ile farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Bütün hepsinin içeriği testosteron enantetdir. Testosteron enantet ilacı vücuda yava Testosteron Enantet; ilacı piyasada testoviron, andro, testoviron ve omnadren gibi farklı adlar ile farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Bütün hepsinin içeriği testosteron enantetdir. Testosteron enantet ilacı vücuda yavaş, yavaş salınmaktadır. Yapılan ilk enjeksiyonda yirmi dört, kırk sekiz saat boyunca testosteron oranı en yüksek seviyeye ulaşır. Tam sekiz gün boyunca vücutta kalır oldukça uzun tesiri vardır. Tedavi amaçlı olarak uygulana düşük testosteron tedavi yönteminde çocuk ve bayanlarda güçlenmek amacı ile kansızlığa karşı kullanılan bir ilaç türüdür. Özellikle de bayanlarda menopoz döneminde sık tercih edilmektedir. Sporcularda ise kas ve kuvvet gelişimi yapmaktadır. Bu ilaç çok çabuk etki göstermektedir. Uzun süreli androjenik ve anabolik etkisi vardır. Testosteron enantet ilacının bir başka özelliği ise fiyatının oldukça düşük olmasıdır. Testosteron enantetin seviyesi arttığı zaman vücuttaki güç ile hızlı toparlanmayı görmek mümkündür. 

Testosteron Enantet Kullanımı

Haftada iki yüz elli, bin miligram arasında sporcunun tecrübesi ve kilosuna göre dozaj ayarlanmaktadır. Oldukça dikkatli olunması gerekir fazla alınımı zararlı olabilir. Başlangıç için iki yüz elli beş yüz miligram arasında almak yeterli olmaktadır. Enjeksiyonlar ise haftada en az iki defa yapılmalıdır. Testosteron enante doğrudan kas gelişimi için enjekte edilmesi gerekir. 

Testosteron EnantatTestosteron Enante İlacının insan Sağlığına Faydaları Nelerdir

 • Nitrogen tutumunda yükseliş
 • Igf hormonunda yükseliş
 • Protein sentezinde artış
 • Kırmızı renkli kan hücrelerinde yükseliş

Düşük Testosteron Tedavisinde Testosteron Enante Kullanımı

Düşük Testosteron Belirtileri Nelerdir

 • Bağışıklık sisteminde zayıflama
 • Vücut yağ oranında yükseliş
 • Oldukça düşük libido
 • Odaklanmada problem
 • Uykusuzluk
 • İktidarsızlık
 • Deporesyon
 • Güç ile kas kaybı
]]>
Testosteron Yükseltme https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-yukseltme.html Tue, 20 Nov 2018 16:07:54 +0000 Testosteron yükseltme, Testosteron, birçok sporcunun kas kütlesini artırması ve performansını geliştirmesi için oldukça önemli bir hormondur. Hayati öneme sahip bu hormonu doğru kontrol etmek ve mümkün olan en yüksek seviyede t Testosteron yükseltme, Testosteron, birçok sporcunun kas kütlesini artırması ve performansını geliştirmesi için oldukça önemli bir hormondur. Hayati öneme sahip bu hormonu doğru kontrol etmek ve mümkün olan en yüksek seviyede tutmayı öğrenmek başarının altın anahtarlarından bir tanesidir. Hormon seviyenizi egzersiz ve zayıflama yollarıyla arttırmaya çalışın. Ağırlık çalışmaya genç yaşlarda  başlayın. Hepimizin bildiği gibi testosteron hormonu yıllar geçtikçe düşüş gösterir. Yaşlandığınızda daha aktif, canlı bir hayat sürdürmek için 20’lerinizde ve 30’larınızda testosteron hormon seviyenizi sağlıklı  şekilde yükseltin. Fazla kilodan kaynaklanan vücut yağını göbeğinizde taşımanız testosteron seviyesini düşürürken vücudunuzdaki östrojeni artıracaktır. Hormonel açıdan bakıldığında, k ilo vermeye çalışırken bu işlemi ağır ve kontrollü yapın, haftada 1 kiloyu geçmemeye dikkat edin. Ağır egzersizlere başlayıp kalori alımınızı aniden keserseniz vücudunuz açlık tehlikesi taşıdığını düşünerek testosteron üretimini keser ve yağ yakışını yavaşlatır. 

Testosteron YükseltmeTestosteron yükseltme için yapılabilecekler

Dengeli beslenmek hormon seviyelerinde büyük rol oynar, testosteron seviyesini arttırmak için dengeli beslenin, hiçbir besini (protein, karbonhidrat, yağ) atlamamaya çalışın. Günlük ereksiyonun testosteron seviyesini yükselttiği ispatlanmış bir gerçektir. Cinsel açıdan uyarıldığınızda vücudunuz testosteron salgılamaya başlayacaktır.

Dambıl hareketleri yaparken; eklemli büyük kas guruplarını çalıştırmak testosteron üretilmesine yol açacaktır. Çömelme, göğüs presi, kürek çekme gibi egzersizler hormon seviyenizi mekik çekmekten fazla arttırır. Testosteron seviyenizi arttırmak için sağlıklı yağlardan tüketmeyi unutmayın, zeytinyağı, kanola yağı ve fıstık yağı gibi.. 

Egzersiz hareketleri yaparken, kaldırmaya zorlanacağınız; ağırlıklar ile çalışmak erkeklik hormonunu arttırmak için  ideal antrenman olacaktır. Ağırlık çalışması yaparken her hareketten 3 set tekrarlamaya çalışın. Böylece kas üzerinde yarattığınız stres, vücudunuza daha fazla hormon üretmesi gerektiğini bildirecektir. Egzersiz yaptıktan sonra uzun süre dinlenin, tüm gün kaslarınızı dinlendirmeniz iyi olacaktır. Aşırı antrenman yapmak testosteron seviyesini %40 oranında düşürebilir.

Fazla alkol tüketmemeye dikkat edin. Alkol endokrin sistemini olumsuz yönde etkileyip testislerin hormon üretimini yavaşlatır. Küçük porsiyonlarda sık beslenmeye dikkat edin, günde 5-6 öğün yemeye çalışın, sofradan doymadan kalkın. Günlük en azından 7 saat uyumanız şart, vücudunuz; Doku, kas tamirini, üretimini, iyileştirmesini uyurken yapar. Uykunuza dikkat etmemeniz hormon seviyelerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Doğal yollardan vücudunuzun testosteron seviyelerini arttırmanın en iyi yolları bunlardır. Unutmamalısınız ki ister bayanlar olsun ister beyler, insan vücudunda testosteron ve östrojen hormonları tahterevallinin uçları gibidirler. Birisi yükseldiğinde diğeri düşmek zorundadır. Bu yüzden testosteron seviyesini yükseltmek isteyen kişi östrojen üretimini yavaşlatarak bunu sağlayabilir.
]]>
Total Testosteron https://www.testosteron.gen.tr/total-testosteron.html Wed, 21 Nov 2018 13:59:42 +0000 Total testesteron; Testesteron erkeklerde salgılanan cinsellik hormonuna denir. Aynı hormon kadınlardada bulunur ama çok az bir miktardadır. Erkeklerdeki testesteron üretimi testislerdeki iken, kadınlarda yumurtalıklardadır. Testester Total testesteron; Testesteron erkeklerde salgılanan cinsellik hormonuna denir. Aynı hormon kadınlardada bulunur ama çok az bir miktardadır. Erkeklerdeki testesteron üretimi testislerdeki iken, kadınlarda yumurtalıklardadır. Testesteron erkeklerde ergenlik döneminin başlaması ile çoğalan ve gelişen bir hormondur. Bu hormonun çoğalması gelişmesi erkeklerde değişimlere neden olarak, ses de kalınlaşma, cinsel organda gelişme,kaslarda gelişme ve kemik yapısında gelişme şeklinde değişimler meydana getirir. Bunun dışında ayrıca cinsel istek duygusunu arttırmada, sakal ve bıyık çıkmasını sağlamada ve boyun artması şeklinde değişimleri de vardır. Her erkekte ortalama olarak testesteron üretimi günde beş veya altı miligram kadardır. Bu üretilen testesteronlar gün içerisinde sabah saatlerinde en yüksek seviyelerde iken akşamüstü saatlerinde de en düşük seviyesine ulaşır. testesteron testisten salgılandıktan sonra kan içerisinde seks hormonu bağlayan globuline yani SHBG' ye bağlanır. Bu bağlanan hormonlara da total testesteron denilmektedir. Ayrıca birde bağlanmayan hormonlar vardır ki onlarda serbest testesteron olarak bilinmektedir. 

Bu testesteronlar kan içerisinde bulunan protein hormonlarına bağlanarak oluşumlarını sonlandırırken gün içerisindeki üretim seviyelerinde yüksek alçağa doğru düşüş gösterir. O yüzdende testisteki yapılacak testlerde total testesteron seviyesine bakmak yanlış tanılara neden olabilir. Testesteron testlerinde asla total testesteron seviyesine bakılmaz bunun yerine serbest testesteron seviyesine bakılarak testiste yaşanan sıkıntıların neler olduğu anlaşılır. Ayrıca erkeklerde üretilen testesteron hormonu testislerin dışında az miktarda olsa böbrek üstü bezlerinde yani adrenal bezlerinde üretilmektedir. 

Total TestosteronYetişkin Erkekte Testesteron Seviyesi 

Normal bir yetişkin erkekte testesteron seviyesi ortalama olarak üç ile on mililitre arasında değişiklik göstermektedir. En yüksek seviye belirtiğimiz gibi sabah saatlerinde görülür. Düşük testesteron seviyelerinde oluşan sorunların anlaşılabilmesi için bazı testler yapılır. Bu testler kan testleri olarak gerçekleşir. Yapılacak kan testleri kol damarlarından olan toplar damardan alınarak gerçekleşir. Özellikle kısırlık, ereksiyon bozukluğu, cinsel isteksizlik, tüylenme sorunları, kas kitlesinde azalma konsantre olmama gibi durumlarda erkeklere uygulanır. 

Ergenlikte  Testesteron Seviyesi 

Bu hormon ergenlik döneminde çoğalmaya ve gelişmeye başlar ve erkeklerde kırklı yaşlardan sonra azalmaya doğru meyil eder. O yüzdende azalan testesteron hormonun kişide yapacağı olumsuz etkiler total testesterondan değil serbest testesterondan bakılarak yapılır. Böylelikle ileri yaşlarda testislerde yaşanacak sıkıntıların gerçek nedenleri anlaşılmaya çalışılır. 

Testesteronun Normal Değerler Nelerdir;

Yetişkin erkeklerde oluşan normal seviye üç ile on mililitre arasında değişiklik gösterirken içerisinde bağlı bulunmayan ve serbest testesteron seviyesi ortalama olarak on beş ile otuz mililitre arasında olur. Bu durumda toplam testesteron seviyesi normal, öztrojen artmış ve serbest testesteron seviyesi de çok az ise bu durum karşısında alınacak bazı önlemler vardır. 

Bu önlemlerin başında;
 • Erkeklerin vücutlarındaki yağlardan kurtulması testesteron seviyesini yükseltmede yardımcı olur.
 • Aromataz enzimi testesteronu östrojene çevirir ve yükselmesini sağlar.
 • Ayrıca toplam testesteron seviyesi ve serbest testesteron seviyesinde düşüş var ise o zaman mutlaka testesteron replasman tedavisi yapılmalıdır. 
Erkek vücudunda bulunan bu hormon çok önemli bir hormondur. Çünkü erkeklerin ergenlik ve yetişkin dönemlerinde gereken cinsel istek ve özelliklerini yapan bir hormond]]> Testosteron Ölçümü https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-olcumu.html Thu, 22 Nov 2018 13:39:40 +0000 Testosteron ölçümü, laboratuvar ortamında kan testiyle yapılır. Kişilerdeki 8-10 saatlik açlık sonrasında sabah alınan kan numunesinden ölçüm yapılır. Erişkin erkeklerde normalde total testosteron değerleri 3-10 ng/ml arası Testosteron ölçümü, laboratuvar ortamında kan testiyle yapılır. Kişilerdeki 8-10 saatlik açlık sonrasında sabah alınan kan numunesinden ölçüm yapılır. Erişkin erkeklerde normalde total testosteron değerleri 3-10 ng/ml arasındadır. Bu değerler sabahları en yüksek düzeyde olur. Erkekler açısından testosteron hormonu oldukça önemlidir. Sperm üreten testisler aynı zamanda erkeklik hormonu olan testosteronun üretimini de yapar. Sperm ve testosteron hipofizden salgılanan LH ve FSH hormonları ile kontrol edilir.

Erişkin erkeklerde normal olarak testislerin her biri 20 gram ağırlıkta, 4,5X3X2,5 ebatlarında, 15X30 ml hacminde olur. Ergenlik öncesinde ise testislerin her biri 2 cm uzunlukta, 2 ml kadar olur. Ergenlik döneminde hacmi artmaya başlar, 16-19 yaşlarında erişkinlik dönemindeki ebatlarına kavuşur. Erkekler yaşlansa bile testislerin ebatlarında değişim olmaz.

Testosteron ÖlçümüTestosteron ölçümü sayesinde vücuttaki testosteron seviyeleri ölçülmüş olur. Testosteron hormonunun düşüklüğü ve yüksekliği ölçüm sonunda belirlenir. Erkeklerde testosteron salgılanan en önemli seks hormonu kabul edilir. Günde erişkin bir erkekte 5-6 mg kadar testosteron üretimi olur. Testisten salgılanan testosteron daha sonra kanda seks hormonu bağlayan SHBG globuline bağlanır. Bu şekildeki testosteron total, bağlanmış olmayana ise serbest testosteron adı verilir. Testosteron ölçümü bunların değerlerinin belirlenmesini sağlar. Kandaki serbest testosteron vücuttaki bütün testosteron miktarının %1 kadarını oluşturmaktadır. Testosteron vücutta 5 alfa redüktaz denilen enzimle dihidrotestosterona dönüşmekte ve etkili hale gelmektedir.

Erkeklerde erkek tipi gelişim dediğimiz sakal, bıyık çıkması, ses kalınlaşması, penis ve testis büyümesi, kas gelişimi, boyun uzaması testosteron hormonu sayesinde olur. Eğer ergenliğe girişte bu tür gelişimde problem yaşanırsa, testosteron ölçümü yapılmalıdır. Bu hormon kadınlarda da üretilse, miktarı oldukça azdır. Erkeklerde testislerde, kadınlarda yumurtalıklarda üretilen testosteron önemli hormonlar arasındadır. Testosteron ölçümü genellikle sabahları yapılır. Çünkü vücutta en yüksek seviyesine sabah saatlerinde ulaşır.
]]>
Testosteron Fazlalığı Saç Dökülmesi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-fazlaligi-sac-dokulmesi.html Fri, 23 Nov 2018 03:48:04 +0000 Testosteron fazlalığı saç dökülmesi, Gerek erkeklerde olsun gerekse kadınlarda görülen saç dökülmesi olsun kimse tarafından bu durum kabullenilmez. Kabullenmedikçe de bu durum içerisinden çıkılmaz hal almaya başlar. Saç dö Testosteron fazlalığı saç dökülmesi, Gerek erkeklerde olsun gerekse kadınlarda görülen saç dökülmesi olsun kimse tarafından bu durum kabullenilmez. Kabullenmedikçe de bu durum içerisinden çıkılmaz hal almaya başlar. Saç dökülmesinin bir çok dış etkeni var gibi görünse de aslında altında yatan sorun erkeklik hormonu. Bu hormonların yükselmesi ile koltuk altında ki kıllar fazlalaşır ve tam tersi saç derisinde de dökülmeler meydana gelebilir. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin büyük bir kısmı hormonlarla alakalı diyebiliriz. Testosteronun güçlü kılları zamanla zayıflatıp güçsüzleştirdiği ve kellik problemi ile karşı karşıya kaldıkları bir gerçektir. Erkeklerde görülen testosteron fazlalığı saç dökülmesi problemi kellik derecesine ulaşabilmektedir. Kadınlarda görülen östrojen hormonunun az erkeklerde androjen hormonunun fazla olmasıyla birlikte saç derisinde yağlanma kendini gösterir. Saçlı derideki bu yağ, kirler, ölü hücreler ve toz ile karışarak sebum denilen bir maddeye dönüşür. Bu madde dökülen saç gözeneklerini tıkayarak saçların zayıf veya hiç çıkmamasına neden oluyor. Zamanla üzeri tıkanan bölgenin üzerini deri ile kaplanarak altta klan kıl hücreleri ölür.

Testosteron Fazlalığı Saç DökülmesiTestosteron fazlalığı saç dökülmesi tedavisi, Öncelikle problemin hormanal kaynaklı olup olmadığının araştırılması gerekir. Bunun için hastahaneye gidip doktora şikayet hikayesinin anlatılması ve muayene edilmesi gerekmektedir. Testestoron yükselmesi olup olmadığı anlaşılmasında yapılan testler vardır. Bu testlerin sonucunda kesin tanı konulduktan sonra tedavi süreci konuşulur. Hormon dengeleyici ilaçlar reçetelendirilebilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da erken tanı önemlidir. Eğer hormon düzenleyici ilaçla tedavi aşamasın da ise saç dökülmesi yavaşlayarak yeniden saç derisinin de iyileşme gözlemlenebilir. Eğer tedavi sürecine cevap vermez ise farklı yöntemler uygulanabilir. Saç sökülmesini önleyiciliği kanıtlanmış ürünler kullanılabilir. Yada son çare olarak saç ekimi yapılabilir.
]]>
Testosteron İlaçları https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-ilaclari.html Fri, 23 Nov 2018 23:35:29 +0000 Testosteron İlaçları, Testosteron erkeklik hormonudur. Vücut işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Testosteron hormonu gelişme çağında erkeklerde en üst seviyelerde görülürken 30 yaşlardan itibaren düşmeye ba Testosteron İlaçları, Testosteron erkeklik hormonudur. Vücut işlevlerini yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Testosteron hormonu gelişme çağında erkeklerde en üst seviyelerde görülürken 30 yaşlardan itibaren düşmeye başlar. Her 10 yılda bir testosteron hormonu %10 azalır. 65 yaşından sonra ise vücuttaki testosteron hormon seviyesi %20 kadar geriler. Erkeklerin, cinsel organından ürettiği bu hormona cinsel yaşamı, kas gelişimi, kemik kalınlığı ve kendini iyi hissetmesi için ihtiyacı vardır. 

Testosteron eksikliğinde; cinsel isteksizlik, ereksiyon olamama, kemik erimesi, kas kütlesinde azalma, yağlanmaya başlama, kıl dökülmesi, enerji eksikliği, iştahsızlık, ruhsal değişimler görülür. Bu gibi durumlarda  yapılması gereken en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızdır. Testosteron ölçümlerini yaptırdıktan sonra doktorunuzun uygun gördüğü tedaviye başlamanız gerekmektedir. 

Testosteron İlaçlarıTestosteron İlaçları Nelerdir  

Testosteron tedavisi; enjeksiyon, bantlar, jeller ve dialtı hapları ile yapılabilmektedir. 

Enjeksiyon: Haftalık, aylık yada üç aylık olmak üzere  enjeksiyon ile verilir. En ucuz ve etkili tedavidir. Yan etkisi kırmızı kan hücrelerini artırmaktadır. 

Bantlar: Bu bantlar genelde sırt, omuzlar, kollar, bacak yada karın bölgesine gece yapıştırılarak uygulanır. Bantlar içindeki testosteron hormonunun vücuda yayılması sağlanır. 

Jeller: Jeller karın altı, üst kol yada omuza uygulanır ve jeller kurudukça  deri testosteron hormonunu emer. Kalp sorunu, prostat, meme kanseri, uyku apnesi olan kişilerin kullanıma uygun değildir. 

Dilaltı Hapı: Genellikle 12 saatte bir dil altına yerleştiren tablet vücuda daha çabuk yayılır. Enjeksiyondan daha etkili olduğu belirtilsede dilaltı haplarının karaciğer sorunlarını ortaya çıkardığı ve kalp krizine yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. 

Testosteron İlaçları ile tedaviye başladıysanız, ilk 3 ay içinde mutlaka kontrole gitmeli ve kırmızı kan hücreleri değerlerinin ölçümü yaptırmalısınız. Bu 3 aydan sonra yıllık olarak kontrollere devam edilmeli. Bu kontrollerde kırmızı kan hücrelerinin sayısı yüksek çıkarsa muhakkak tedaviyi durdurmalısınız. Testosteron ilaç tedavisine, tüm ilaç tedavilerinde olduğu gibi doktor kontrolünde başlamalısınız. Testosteron hormonunu yükseltmek için özellikle medyada reklamları yapılarak satılan haplara kesinlikle güvenmeyin ve kullanmayın. Bilgisizce kullanılan Testosteron İlaçlarının kalp krizine yol açacağını unutmayın.
]]>
Testosteron Tablet https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-tablet.html Sat, 24 Nov 2018 19:30:24 +0000 Testosteron tablet, afro adı verilen 25 miligramlık 40 tablet içerisinde bulunan bir ilaçtır. Testosteron etken maddelidir. Ürogenital sistem ve cinsiyet hormonları üzerine etki etmektedir. Testosteron tablet üroloji, endo Testosteron tablet, afro adı verilen 25 miligramlık 40 tablet içerisinde bulunan bir ilaçtır. Testosteron etken maddelidir. Ürogenital sistem ve cinsiyet hormonları üzerine etki etmektedir. Testosteron tablet üroloji, endokrin ve çocuk genel cerrahi branşları tarafından reçete edilebilmektedir.

Testosteron tabletleri oral, transdermal ve ampul olarak 3 farklı formda bulunabilmektedir. Ancak tedaviye devam ettiğiniz uzman doktor, şikayetlerinize ve vücudunuzun ihtiyacına göre testosteron tableti kullanım formunu size özel olarak ayarlayacaktır.

Testosteron Tabletleri Ne İçin Kullanılmaktadır

Testosteron tabletleri genel olarak cinsiyet hormonlarında ve testosteron hormonundaki eksiklikleri ya da bozuklukları onarmak amacıyla kullanılmaktadır. Çoğunlukla doktorlar tarafından ürogenital sistem üzerinde ki bozukluklara etki etmesi amacıyla reçete edilmektedir. Ancak testosteron tableti bu durumlar dışında, aşağıdaki problemlerin çözümleri için de kullanılabilmektedir:

 • Libido ve cinsel aktivite düşüklüğü,
 • Hipogonadizm, hipopituitarizm
 • Oligospermi ve empotens,
 • Hadımlık,
 • Testislerin normal gelişmemesinden dolayı ortaya çıkan konstitüsyon anormalliği,
 • Cryptorchism
 • Bayanlarda doğum sonrası emzirme döneminde oluşan fazla süt oluşumunu baskılama,
 • Yine bayanlarda doğum sonrası meme hassasiyeti oluşumu ve ağrısını dindirme,
 • Menopoz sonrası bayanlarda meme kanseri ve metastazını önlemek

Amaçları ile kullanılmaktadır.

Testosteron Tablet Hangi Hastalıklar İçin Kesinlikle Kullanılamamaktadır

 • Prostat Kanseri,
 • Bayanlarda ve erkeklerde meme kanseri,
 • Kalp yetmezlikleri,
 • Böbrek Yetmezlikleri,
 • Karaciğer Yetmezlikleri,
 • Prostat Adenomları,
 • Agresivite,
 • Prepuberte.

Tedavilerinde kesinlikle testosteron tablet kullanılmamaktadır.

Testosteron Tablet

Afro Testosteron Tabletin Yan Etkileri Nelerdir

Erkeklerde;

 • Prostat hipertrofisi
 • Priapizm,
 • Hirsutizm
 • Erkeklerde ergenlik sonrası testis işlevlerinde azalma meydana gelmesi,
 • Ergenlik öncesinde kullanan erkeklerde peniste büyüme,
 • Sperm sayısında azalmalar.

Kadınlarda;

 • Deride kıllanma,
 • Saç Dökülmesi,
 • Adet düzensizliği meydana gelmesi,
 • Klitoriste büyüme.

Her iki cinste ortak görülen yan etkiler;

 • Lökopeni,
 • Akne, sivilce,
 • Deride kızarıklık,
 • Uykusuzluk,
 • Mide bulantısı,
 • Uzun süreli tedavilerde hepatik nekroz,
 • Meme metastazı olanlarda hiperkalsemi.

Testosteron Tabletin İlaç Etkileşimi Var Mıdır

Testosteron tabletleri anti-koagülan ilaçlar ile etkileşime girebilir. Adrenalin salgılayan steroidler ya da ACTH ilaçları ile birlikle kullanıldığında ödeme sebep olabilir.

Testosteron Tablet Nasıl Kullanılır

Testosteron tableti doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya dikkat ediniz. Ancak şu şekilde de kullanılabilmektir: gün içerisinde 2 veya 3 defa 1 tablet yemekler ile birlikte kullanılır. Testosteron tablet tedavisi 2-3 ay devam edebilmektedir. Doğum sonrası bebek emzirmeyecek olan annelerin meme tıkanması rahatsızlığında, doğumdan hemen sonra 3-4 gün süre ile gün içerisinde 1 veya 2 tablet şeklinde kullanabilirsiniz. Meme kanserinin tedavisinde 50 veya 100 mg kullanılır.

Testosteron Tablet İlaçları Nelerdir

 • Afro
 • Nebido
 • Sustanon
 • Vir]]> Testosteron Düşüklüğü https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-dusuklugu.html Sun, 25 Nov 2018 02:12:39 +0000 Testosteron düşüklüğü, erkelerde daha sıklıkla görülmektedir. Testosteron hormonu kadınlarda üretilse de erkeklere oranla daha az üretilmektedir. Kadınlarda az miktarda yumurtalıklarda üretilmektedir. Testosteron düşük Testosteron düşüklüğü, erkelerde daha sıklıkla görülmektedir. Testosteron hormonu kadınlarda üretilse de erkeklere oranla daha az üretilmektedir. Kadınlarda az miktarda yumurtalıklarda üretilmektedir. Testosteron düşüklüğü 30 yaşından itibaren düşmeye başlamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile testosteron azalmaya ve yağların enerji olarak kullanımı zorlaşmakta ve kişi kilo almaktadır. Günümüzde yaklaşık her 4 erkekten birinde görülmektedir. Genç erkeklerde sabah saatlerinde testosteron yüksek düzeydedir.

Testosteron Düşüklüğünün Yaptığı Şikayetler

Testosteron düşüklüğü erkeklerde seksin azalmasına, sperm sayısında azalmaya ve memelerde büyümeye yol açmaktadır. Bazılarında ise gece terlemeleri, sıcak basma, huzursuzluk, kilo alımı, uykusuzluk, şeker hastalığı ve yorgunluk gibi şikayetlere yol açmaktadır. Genç erkeklerde ise vücut kıllarında azalmaya, kas kitlesinde azalmaya ve kemiklerde erimeye neden olabilmektedir. Erkeklerde yaşın ilerlemesiyle testosteron üretimi azalmaktadır. Seslerde incelik vardır. 

Testosteron DüşüklüğüTestosteron Düşüklüğü Önlemek İçin Neler Yapmalıyız
 • Sağlıklı yağlar tüketilmeli
 • Karbonhidrattan uzak durmalıyız
 • Uyku düzenine dikkat edilmeli
 • Düzenli egzersiz yapılmalı ve ağırlık çalışılması kas yapılması için 
 • Kilo alımı engellenmeli ve kilo verilmeli
 • Testosteron artıran vitamin ve mineraller alınmalıdır. D vitamini ve çinko testosteronu artırmaktadır. 
 • Stresten uzak durulmalıdır.
 • Alkol ve kafein içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Protein ağırlıklı beslenmelidir. 
Testosteron Düşüklüğünün Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Testosteron düşüklüğünün tedavisinde kişilere ilaç tedavisi verilmektedir. İlaç tedavisi  hap ve iğne olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca testosteron düşüklüğü olan erkeklerde egzersiz yapılması ve kas gelişimi için D vitamini kullanımı önerilmektedir. Stresten uzak durmalıdır. 
]]> Serbest Testosteron https://www.testosteron.gen.tr/serbest-testosteron.html Sun, 25 Nov 2018 08:32:31 +0000 Serbest testesteron; Hastalardan sıklıkla istenen bir hormon testidir. Testesteron testi olarak bilinen serbest testesteron kandaki testesteron seviyesini ölçmek için kullanılan bir testtir. Testesteron, erkek cinsiyetinde bulunan Serbest testesteron; Hastalardan sıklıkla istenen bir hormon testidir. Testesteron testi olarak bilinen serbest testesteron kandaki testesteron seviyesini ölçmek için kullanılan bir testtir. Testesteron, erkek cinsiyetinde bulunan cinsel özelliklerin vücut gelişimini sağlayan Steroid bir hormondur. Erkeklerde ergenlik dönemlerinde salgılanmaya başlayan testesteron erkek çocuklarının ergenliğe girmesinde seslerinin kalınlaşmasına, cinsel organının gelişmesine, kaslarının gelişmesine, sperm yapımının artışına ve vücutlarındaki deride kıllanmalar başlamasına yol açmaktadır. Erkeklerde kırk yaşına kadar testesteron seviyeleri çok yüksektir. Yaşın ilerlemesi ile erkeklerde testesteron seviyesinde düşmeler meydana gelir. Kadınlarda erkeklere nazaran testesteron hormonu daha az seviyededir ve zaman içerisinde östradioleye dönüşmektedir. Testesteron' un yüzde seksen kan içerisinde bulunan ve bir protein olan seks hormonu bağlayıcı proteinlere bağlı olarak bulunur. Geriye kalan yüzde yirmi ise kan içerisinde başka bir protein olan albumine bağlı iken yüzde bir veya dört kadarda az bir miktarda serbest olarak bulunur. Bağlı olmayan bu forma serbest testesteron denir. Total olarak erkeklerde bulunan testesteron seviyesi gün içerisinde sürekli olarak değişkenlik gösterir. Sabahları çok yüksek seviyelerde iken akşama doğru bu seviye en düşük düzeyine ulaşır. 

Serbest testesteron;

Serbest testesteron düzeyi testesteron taşıyıcı protein olan SHBG konsantrasyonlarındaki değişimlerin hiç birinden etkilenmez. Bundan dolayıda SHBG düzeyinin yüksek veya düşük olduğu durumlarda serbest testesteron ölçümü total Testesteron' dan daha anlamlı ve gerçekçidir. Erkek veya bayanlarda hirşutizm, PKOS, adrenal virilizan tümörler ve androjen rezistansı durumlarında serbest testesteron düzeyi artarken,hipogonadizm ve P-450 enzim eksikliklerinde ise serbest testesteron düzeyinde düşme gözlemlenir. Bu hormon erkeklerde salgılanan en önemli seks hormonudur. O yüzdende her erkekte ortalama olarak günde beş veya altı mg kadar salgılanmaktadır. Salgılanan testesteron hormonlarından bağlanana total testesteron derken bağlanmayan ve boşlukta kalan hormona da serbest testesteron denir. 

Testesteron erkeklerde ergen gelişmesindeki değişimleri sağlayan hormondur. Özellikle tüylenme, ses değişimi, kasların gelişimi ve cinsel organ gelişimde aktif rol oynar. O nedenle de ilerleyen yaşlarda bağlı hormon seviyeleri sürekli olarak değer değişikliği gösterdiğinden testesteron hormon ölçümü serbest testesteron baz alınarak yapılır. Ayrıca ergenlik dönemi bitiminde sperm sayısı en yüksek seviyelere ulaşmaktadır. 

Serbest TestosteronSerbest testesteron;

Erkeklerde yaşanan düşük testesteron seviyelerinin yaptığı olumsuzluklar;
 • Seks isteklerinde azalma,
 • Sperm sayısında azalma,
 • Ereksiyon oluşumunda bozukluk,
 • Sıcak basması,
 • Ciltte kuruluk,
 • Sakal traşı olmada azalma,
 • Testisler küçülme, kemiklerde erime,
 • Kas kitlelerinde azalma,
 • Kıllanmada seyrekleşme,
 • Çocuk yapma kapasitesinde azalma,
 • Memelerde büyümeye neden olur. o nedenle de erkeklerde testesteron seviyesinin ne derece düşüklükte olduğunun doğru şekilde ölçümlenmesi gerekir. Total testesteronlar bağlı testesteron hormonları olduklarından ve sabah ile akşam arasında sürekli olarak değişkenlik gösterdiğinden bu tür testesteron seviye ölçümleri kan içerisinde bağlı olarak bulunmayan serbest testesteron hormonundan yapılır. En doğru ölçümün alınmasında çok önemli bir ayrıntıdır. 
Testesteron' ların temel üretim yerleri erkeklerde testisler iken, kadınlarda yumurtalıklardır. Ayrıca testesteron hormonu erkeklerde azda olsa böbrek üstü bezlerinde de olur. Testesteron hormonlarının yapılacak olan testlerinde kol toplardamardan alınan kan ile yap]]> Testosteron Artıran Bitkiler https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-artiran-bitkiler.html Mon, 26 Nov 2018 00:05:23 +0000 Testosteron Artıran Bitkiler, Testosteron hormonu vücutta bir çok hayati rol oynayan en temel erkeklik hormonudur. Erkeklerin cinsel organından ürettiği bu hormona, cinsel yaşamı, kas gelişmesi, kemik kalınlığı ve kendini iyi hiss Testosteron Artıran Bitkiler, Testosteron hormonu vücutta bir çok hayati rol oynayan en temel erkeklik hormonudur. Erkeklerin cinsel organından ürettiği bu hormona, cinsel yaşamı, kas gelişmesi, kemik kalınlığı ve kendini iyi hissetmesi için ihtiyacı vardır. Testosteron eksikliği vücutta desilitrede 300 nanogram altına düştüğünde ortaya çıkar. Testosteron azalması 30 yaşlarına doğru başlar. Testosteron erkeklerin yakıtı olarak da adlandırılır ve eksikliğinde erkekler ciddi sıkıntılar yaşarlar. Yaşlılıkta testosteron azalması andropoz olarak adlandırılır ve kadınlarda görülen menopoz gibidir.

Testosteron Eksikliği Belirtileri
 • Cinsel isteksizliği, ereksiyon olmada zorlanma, semen miktarında azalma
 • Çoçuk yapma kalitesinin azalması
 • Kıl dökülmesi 
 • Yorgunluk hissetme, enerji eksikliği
 • Kas Kütlesinde azalma 
 • Kemik erimesi 
 • Kilo alma, yağlanmaya başlama
 • Ruh halinde değişimler
Testosteron Artıran Bitkiler: 
 • Kuşkonmaz, cinsel gücü artırmakta ve testosteron seviyesini doğal olarak artırmakta.
 • Kereviz sapı, yapılan araştırmalarda kerevizin koklanması bile testosteron düzeyini artırdığı yönündedir.
 • Brokoli, içerisinde bulunan 3-carbinol maddesi testosteronu yıkan aromataz sentezini durdurarak testosteronun vücutta daha çok kalmasını ve etkili görev yapması sağlıyor.
 • Keçiboynuzu testosteron seviyenizi yükseltmeye yarayacak bitkilerdendir. 
 • Havuç, her gün içeceğiniz bir bardak havuç suyu ile testosteron seviyenizi yükseltebilirsiniz.
 • Nar tüketimi yine testosteron seviyenizi yükselteceği yönündedir . 
 • Muz, testosteron üretiminde faydalı olabilecek yiyecekler arasında gösterilmekte. 
 • Chia Tohumu içerdiği Omega-3 seviyesi nedeniyle testosteron yapımını hızlandırdığı düşünülmektedir. 
Ayrıca balık, kırmızı et tüketim, karides, istiridye ve D Vitamini testosteron düzeyinizi artırmaya yardımcı olacaktır. 

Testosteron Artıran BitkilerTestosteron Artıran Bitkilerin yanında, spor yapmak, stresten uzak durmak, düzenli uyku, düzenli beslenmek,alkolden uzak durmak ve protein ağırlık beslenmek testosteron eksikliğinizi gidermenize yardımcı olacaktır. Son olarak testosteron eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Doktor tedavisi yanında, doktorunuzun önerisi ile bitkisel takviyeler yaparak testosteron seviyesini düzenleyebilirsiniz. 
]]>
Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-eksikligi-bitkisel-tedavi.html Mon, 26 Nov 2018 15:02:04 +0000 Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi, Vücut tarafından üretilen androjen sınıfına ait grup erkeklik hormonu olan testosteron hormonu, kadınlarda da üretilir. Ancak kadınlarda erkek vücuduna göre daha az testosteron hormonu vardı Testosteron Eksikliği Bitkisel Tedavi, Vücut tarafından üretilen androjen sınıfına ait grup erkeklik hormonu olan testosteron hormonu, kadınlarda da üretilir. Ancak kadınlarda erkek vücuduna göre daha az testosteron hormonu vardır. Erkeklerde genellikle testislerde üretilen bu hormonun en önemli görevi, cinsel isteği uyarmaktır. Aynı zamanda kemik üretimi ve kas yapımından da sorumludur. Erkeklerin yaşı ilerledikçe testosteron üretimi azalır ve erkekler için büyük önem taşıyan bu hormonun üretimi büyük bir miktarda azaldığında, cinsel isteksizlik, bitkinlik ve enerji eksikliği, kas ve kemiklerde yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkar. Seks hormonu olan testosteron hormonu eksikliğini tedavi etmek için, sentetik testosteron veya hayvan testosteronu verilir. Aynı zamanda testosteron hormonunu seviyesini yükseltmek için birçok erkeğin faydasını gördüğü  bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. 

Testosteron eksikliği bitkisel tedavi yöntemleri: 

Keçiboynuzu, yüksek miktarda A, B ve E vitaminleri ve aynı zamanda kalsiyum, fosfor ve potasyum içeren keçiboynuzu testosteron seviyesini önemli ölçüde artırarak aynı zamanda vücuda enerji verir ve cinsel isteği artırır. Sperm azlığına ve iktidarsızlığa oldukça faydalı olan keçi boynuzundan 7 tane alarak ezdikten sonra 500 ml kaynatılmış suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika kadar bekletip ılıdıktan sonra günde 1 su bardağı kadar içmek testosteron seviyesini büyük oranda arttırır ve şikayetlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kırmızı kore ginseng, uzun yıllardan itibaren erkeklerde testosteron seviyesini yükseltmek için kullanılan bu mucize bitki, cinsel isteksizliği ortadan kaldırır ve sperm miktarını yükseltme özelliğinden dolayı testosteron hormonunun tedavisinde kullanılır.
  
Arı sütü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek amacıyla kullanılan arı sütü, aynı zamanda erkeklik hormonunun kalitesini yükseltmek amacıyla da kullanılmaktadır. Testosteron hormonunun seviyesini büyük oranda artıran bu bitkilerle beraber gerçek safran, polen, kakule, cakşır kökü ve kişniş de bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Testosteron Eksikliği Bitkisel TedaviTestosteron hormonu eksikliğine iyi gelen bitkisel formül; 

Malzemeler,100 gram keçiboynuzu tozu, 100 gram zencefil tozu, 100 gram polen, 100 gram kaymak, 2 kilogram bal, 50 gram kırmızı ginseng tozu, 50 gram fındık tozu, 50 gram antep fıstığı tozu, 50 gram kişniş tozu, 50 gram kakule tozu, 5 gram safran, 25 gram cakşır kökü tozu
 
Formülün hazırlanışı, 2 kilogram balın içerisine diğer bütün malzemeleri ilave edilip karıştırıldıktan sonra elde ettiğiniz macunu 1 gün boyunca dinlendirip günde 2 defa sabah ve akşam 1 yemek kaşığı tüketin. Bu macun bittiğinde ise, 10 gün ara verdikten sonra aynı şekilde hazırlayıp yeniden devam edebilirsiniz ve bu macunu 1 yılda yalnızca üç defa 10 gün ara vererek kullanmanız önerilir.
]]>
Testosteron Yükselten Bitkiler https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-yukselten-bitkiler.html Mon, 26 Nov 2018 22:11:25 +0000 Testosteron Yükselten Bitkiler, kas gelişimini ve performansını arttıran testosteron hormonu, eksikliğinde insanların kendilerini güçsüz hissetmelerine ve cinsel isteğin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de birçok sporcu ve Testosteron Yükselten Bitkiler, kas gelişimini ve performansını arttıran testosteron hormonu, eksikliğinde insanların kendilerini güçsüz hissetmelerine ve cinsel isteğin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de birçok sporcu ve erişkin erkekler tarafından bazı doğal yollar ile testosteron hormonunun artışı sağlanabilir. Bu hormon ayrıca büyümeyi sağladığından eksikliğinde kemiklerde büyüme problemi de oluşabilmektedir. Bütün bu kötü sonuçları engellemek için testosteron yükselten bitkiler tüketilmektedir. 

Testosteron Yükselten BitkilerTestosteron yükselten bitkiler nelerdir
 • Kuşkonmaz: Cinsel performans arttırıcı olarak en çok bilinen bitkidir. İçerdiği folik asit, potasyum ve E vitamini sayesinde de sporcuların vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Sporcular tarafından dokularda oluşan ödemi azaltmak ve metabolizmayı hızlandırmak için kullanılmaktadır. 
 • Kereviz sapı: Yapılan araştırmalarda kereviz sapını koklamanın bile testosteron seviyesini yükseldiği saptanmıştır. Bunun nedeni ise içerdiği androstenone ve androstenol hormonlarıdır. Bunun yanında kereviz sapı içerdiği luteolin sayesinde östrojen hormonunu azaltarak testosteron hormonunun baskın hale gelmesini sağlar. 
 • Brokoli: Bilinen birçok faydası bulunan bu bitki, testosteron yükselten bitkiler arasında da yerini almıştır. İçerdiği indole-3-carbonal maddesi ile testosteronu azaltan aromataz adlı enzimi engelleyerek testosteronun vücutta daha fazla kalmasını ve etki etmesini sağlamaktadır. 
 • Nar: Sağlıklı beslenmede önemli rol oynayan nar, fareler üzerinde yapılan deneyler sonucu %22 oranında testosteron hormonunu arttırdığı tespit edilmiştir. Henüz insanlarda denenmiş olmasa da hormon seviyesini arttıracağı tahmin edilmektedir. 
 • Chia tohumu: Antik Maya uygarlığında mesaj gönderebilmek için elçilere enerji vermesi için kullanılmıştır. İçerdiği yoğun omega-3 sayesinde kanbonhidratların parçalanmasını sağlayarak kan şekerini düzenler. Testosteron hormonu seviyesini yükseltmek için kullanılabilmektedir. 
 • Zencefil: Orta doğu uygarlıklarında çocuğu olmayan erkekler için kullanılan doğal yöntemlerden birisidir. Yine yapılan araştırmalar sonucu fareler üzerinde kullanılan zencefil özü testosteron hormonunu arttırmıştır. 
 • Ananas: İçerisinde bulunan bromelain sayesinde eski toplumlarda sindirim sistemini rahatlatmak için kullanılan ananas, proteinlerin sindirilmesini sağlayarak daha fazla testosteron hormonunun üretilmesini sağlar. 
 • Ayçiçeği: İçerdiği E vitamini ve doğal yağlar sayesinde testosteron yükselten bitkiler arasında yerini almıştır. 
 • Ginseng: Çin'de doğal afrodizyak olarak kullanılan bu bitki, vücudun stres durumlarına uyumunu sağlayarak bu durumlarda testosteron hormonu seviyesinin azalmasını engeller.
]]>
Testosteron Değerleri https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-degerleri.html Tue, 27 Nov 2018 09:26:21 +0000 Testosteron Değerleri, yetişkin bütün erkeklerde total testosteron hormonunun seviyesi normalde 3,5-8,6 ng/ml serbest olan testosteron hormon düzeyiyse 15-30 pg/ml olmalıdır. Eğer kişinin vücudunda toplam olan testosteron normal, ser Testosteron Değerleri, yetişkin bütün erkeklerde total testosteron hormonunun seviyesi normalde 3,5-8,6 ng/ml serbest olan testosteron hormon düzeyiyse 15-30 pg/ml olmalıdır. Eğer kişinin vücudunda toplam olan testosteron normal, serbest olan testosteron az değerde ve östrojen hormonunda artış gözlenirse bu durum için alınacak bir takım önlemler daha faydalı olmaktadır. Kişi eğer vücudundaki yağlardan kurtulursa vücuttaki testosteron düzeyinde artışlar gözlenir. Çoğunlukla aromatoz enzimi vücuttaki testeosteron hormonunu östrojen hormonuna çevirmektedir. Ayrıca aromataz enziminin yüksek olması östrojen hormonunun yüksek olmasına bağlı olmaktadır. Vücuttaki yağ dokuları özellikle aromataz enzimi açısından oldukça zengin olmasından dolayı kilolu obez olan kişilerde genellikle testosteron hormonu östrojen yapımını arttırmaktadır. Bu nedenle vücuttaki yağlardan kurtulmak kişideki aromataz enziminin etkinliğini azaltır ve testosteron değerinin artmasına sebep olur.

Testosteron DeğerleriAromataz Testosteron Değerini Nasıl Etkiler, aromataz inhibitörü özellikle çinko minerali vücuttaki testosteron hormonu değerinin yükselmesine neden olurken, aynı zamanda östrojen değerinin azalmasına sebep olur. Tam 2300 erkek üzerin yapılan araştırmalar sonucunda vücudunda özellikle D vitamini fazla olan erkeklerin testosteron değerlerinin yüksek olduğunu, hatta hafızalarının çok güçlü olduğuna ve idrak kabiliyetlerini daha yüksek olduğu saptanmıştır. Eğer erkekte hem toplam testosteron değeri hem de serbest testosteron değerinde düşüş söz konusu olabilir. Bu durumda mutlaka bu durumun iyileştirilerek testosteron hormonunun normal seviyeye gelmesi için testosteron replasmanı tedavisinin uygulanması gerekli olabilir. Erkeğin vücuttaki testosteron değerinde düşüşler söz konusu ise, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir. 

Total Testosteron Değerleri Kaç Olmalıdır
 • Yetişkin olan erkeklerde testosteron değeri, 280-1100 n/gdl arasında olmalıdır.
 • Yetişkin kadınlarda menopoz dönemi öncesinde, 15-70 ng/dl 
 • Yetişkin olan kadınların menapoz dönemi onrasında 8-35 ng/dl
 • Hamilelik döneminde kadınlarda testosteron değeri ise, erişkin kadınların testosteron değerinin 3-4 katı yüksek olmaktadır. 
Serbest Testosteron Değerleri Kaç Olmalıdır
 • Yetişkin erkeklerde genellikle, 50-210 pg/ml arasında iken,
 • Yetişkin kadınlarda ise, 1.8.5 pg/ml arasında testosteron değeri olmaktadır. 
Erkeklerde testosteron değeri özellikle sabahları en yüksek düzeyde olurken, bu değer akşam üstü ortalama olarak %25 civarında azalır. Hatta erkeklerde bazen akşamları testosteron değeri en düşük miktarlarda da görülebilmektedir.
]]>
Testosteron Azlığı https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-azligi.html Tue, 27 Nov 2018 23:39:29 +0000 Testosteron Azlığı, Vücut tarafından üretilen bir hormon olan testosteron erkeklerde genellikle testislerde üretilmekte ve sperm üretimini, cinsel isteğin uyarılmasından sorumludur. Bunların dışında kas yapımında ve kemik ür Testosteron Azlığı, Vücut tarafından üretilen bir hormon olan testosteron erkeklerde genellikle testislerde üretilmekte ve sperm üretimini, cinsel isteğin uyarılmasından sorumludur. Bunların dışında kas yapımında ve kemik üretiminde de görevli bir hormondur. Erkeklerin yaşı ilerledikçe vücuttaki testosteron hormonu üretimi azalmakta yani testosteron azlığı ortaya çıkmaktadır. Testosteron azlığı ciddi boyuta ulaştığında bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Beyinde bulunan hormon denetimi yapan hipofiz kaynaklı olan bazı durumlar hormon üretimi bastırmakta ve bu durumda testosteron azlığı ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde doğuştan testosteron azlığı durumu olabilmektedir. Bu duruma Klinefelter sendromu da denmektedir. Kişi ergenlik dönemine geldiğinde testosteron en üst seviyelerde olmaktadır bu sebeple bu dönemde vücutta libido yükselişi ve aşırı enerji olmaktadır. Otuz yaşını geçtikten sonra testosteron hormonu üretiminde azalma görülmeye başlanmakta ve sürekli düşüş meydana gelmektedir. Erkeklerin %20'sinde 60 yaşından sonra testosteron hormonu olması gereken en az düzeyinde altına düşmektedir. Kişiler testosteron azlığı problemi yaşamaktadır. Testosteron azlığı sadece yaşlılık ile azalmaz. Ağır stres testosteron azlığına sebep olmaktadır. Kişinin yaşamında stres arttıkça testosteron üretimi düşmektedir. Alkol, sigara kullanımı, metabolik rahatsızlıklar, demir fazlalığı, karaciğer, tiroid, böbrek rahatsızlıkları ve diyabet gibi problemler testosteron azlığına neden olabilmektedir. Bunların dışında uykusuzluk durumu da testosteron üretimini etkileyebilmektedir. 

Testosteron AzlığıTestosteron Azlığı Belirtileri

Cinsel istekte azalma: Testosteron hormonu erkeğin libidosu için çok önemlidir. Genellikle yaş ilerledikçe erkekler cinsel istekte düşüş yaşamaktadırlar. Bunun yanında testosteron azlığı olan kişinin cinsel isteğinde çok daha hızlı bir düşüş olacaktır. Testosteron azlığı da cinsel ilişki anında orgazm olmayı zorlaştırmaktadır.
Ereksiyon olmada zorlanma: Testosteron hormonu erkeklerin ereksiyona ulaşmasını sağlamaktadır ancak tek başına ereksiyona sebep olmamaktadır. Testosteron azlığı diyabet, obezite ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklarda ereksiyonu zorlaştırmaktadır.
Semen miktarında görülen azalma: Testosteron hormonu semen üretimi için önemlidir. Erkek ne kadar fazla testosteron üretirse o kadar da semen üretmektedir. Testosteron azlığı boşalma sırasında sperm azlığına neden olmaktadır.
Vücutta kıl dökülmesi: Testosteron hormonu çok fazla vücut fonksiyonunda rol almaktadır. Bunların arasından biri de vücutta kıl üretimidir. Testosteron azlığı yaşayan erkeklerin vücut kıllarında ve sakallarında dökülme olmaktadır. Testosteron azlığı yaşayan erkeklerde halsizlik enerji eksikliği olmaktadır.
Kas azalması: Testosteron hormonu kas yapılmasında rol alması sebebi ile testosteron azlığı kas kitlesinde azalma yaşayabilmektedirler.
Vücuttaki yağlarda fazlalık: Kas kaybetmenin yanında testosteron azlığı vücut yağında artışa sebep olmaktadır.
Kemik kitlesinde eksilme: Testosteron azlığına sahip olan erkeklerin kemik dokularında azalma görülebilmektedir. Çünkü testosteron hormonu kemik üretiminde ve güçlenmesinde rol almaktadır.
Ruh hali değişimleri: Testosteron azlığı depresyona, strese ve odaklanmada zorlanmaya sebep olabilmektedir.
]]>
Yüksek Testosteron https://www.testosteron.gen.tr/yuksek-testosteron.html Wed, 28 Nov 2018 00:56:32 +0000 Yüksek Testosteron, Steroid grubu erkeklik hormonu olan testosteron, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla salgılanır ve seks hormonu diye adlandırılan geniş bir formül grubunda bulunur. Erkeklerde testislerden salgılanan hormon, spe Yüksek Testosteron, Steroid grubu erkeklik hormonu olan testosteron, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla salgılanır ve seks hormonu diye adlandırılan geniş bir formül grubunda bulunur. Erkeklerde testislerden salgılanan hormon, sperm üretimi kasların güçlenmesi, kemik sertliği ve sesin kalınlaşması gibi özelliklerin gelişmesini sağlar. kadınlarda ise, yumurtalıklardan düşük seviyede salgılanan testosteron hormonu, cinsel isteğin artmasını ve şehvet duygusunun oluşmasını sağlar.

Testosteron hormonunun yüksek olmasının erkeklerdeki etkisi, yetişkin bir erkekte normal olan testosteron seviyesi, 3,5-8,6 mg/ml serbest testosteron seviyesi ise 15-30pg/ml olmalıdır. Bu hormonun erkeklerde fazla salgılanması birtakım şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Testosteron hormonunun yüksek olmasının ilk dönemlerde cinsel ilişki esnasında olumlu etkisi olur. Fakat penisin büyümesi ve sertleşmesinde artma ve cinsel performans fazlalığı gibi  etkileri olsa da sperm sayısının düşmesine neden olarak kısırlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olur ve erkeklerin aşırı agresif, kavgacı davranışlar sergilemesine, aşırı cinsel isteğe, hırçın ve uyumsuz bir insan olmasına sebep olur. Bu hormonun erkek vücudunda fazla salgılanması, kötü kolesterolün yükselmesine ve iyi kolesterol oranının da düşmesine neden olarak bir çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına yol açar. Erkeklerde yüksek testosteron aynı zamanda birçok organ üzerinde olumsuz etki ederek, prostat büyümesi, boyun, kalp ve beyin damarlarında sertleşme ve bu sebepten dolayı kalp krizi ve felç gibi hastalıklar için risk faktörü oluşturur. Erkeklerde testosteron hormonunun yüksek olmasının en fazla etki ettiği problem ise, saç dökülmesidir ve normalden fazla salgılanan hormon, bir rahatsızlık olarak kabul edilir ve çeşitli tedavi yolları uygulanır.

Yüksek TestosteronTestosteron hormonunun yüksek olmasının kadınlardaki etkisi, plazma testosteron seviyesi kadınlarda, 20-80 mg/dl seviyelerinde olmalıdır. Bu oran total testosteron seviyesidir. Serbest testosteron seviyesi ise, 0,3-0,8 pg/ml seviyesindedir. Kadınlarda bu hormonun yüksek seviyelerde olması dış çevre tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek bir takım sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olur. Kadınlarda  testosteron fazlalığı  bazı erkeksi etkilerin ortaya çıkmasına neden olur ve aynı zamanda üreme  sıkıntıları ile doğrudan alakalıdır. Yüz bölgesinde, iki memenin arasında, kalça üzerinde, göbekte ve bacakların üzerinde büyük bir oranda tüylenme, sert yüz hatları, kaslı vücut, vajinada daralma, klitoriste büyüme, adet düzensizliği, sinirli ve hırçın tavırlar sergileme, sivilceli bir yüz, sesin kalınlaşması, saçların dökülmesi, göbek etrafında yağlanma ve kalınlaşma ve kısırlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Yüksek testosteron olması durumunda bir kadının lezbiyen olmasına sebep olmaz, yalnızca homoseksüellik bir psikolojik sapma olarak açıklanır.
]]>
Testosteron Takviyesi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-takviyesi.html Wed, 28 Nov 2018 19:21:11 +0000 Testosteron takviyesi, Testosteron bir erkeğin hayatı boyunca 3 defa anî bir artış olur. Bu artışların ilki anne karnında hamileliğin ikinci ve üçüncü aylık döneminde ikincisi doğduktan sonra altı ay ve sonra son olarak üç Testosteron takviyesi, Testosteron bir erkeğin hayatı boyunca 3 defa anî bir artış olur. Bu artışların ilki anne karnında hamileliğin ikinci ve üçüncü aylık döneminde ikincisi doğduktan sonra altı ay ve sonra son olarak üçüncüsü de 10-11 yaşlarından 18 yaşına kadarki dönemde gerçekleşir. Bu yaştan sonra ise testosteron hormonunun çok büyük bir artış olmaz. Son 50 sene içindeki dönem içinde uzman doktorlar erkek sperm sayısında büyük düşüşler olduğunu saptamıştır. Bunun sebeplerinden biri ostrojenik kirlenme olarak gösterilmektedir. Buna yol açan faktörlerin başında ise diklorodifeniltrikloroetan geliyor. Yabancı ülkelerde 27 sene önce satışı yasaklanan ama Türkiye'de hala satılan bu böcek ilacı, böbrek üstü bezlerinden salgilanan erkeklik hormonunun düşmanıdır ve erkeklerin Testosteron seviyelerinde dengesizliğe yol açtığı gözlenmiştir. Bu ilaç aynı zamanda salatalık, biber ve bunlar gibi sebzelerin üretimi esnasında kullanılan bir ilaçtır. 

Testosteron takviyesini doğal nimetlerden faydalanarak temin etmek mümkündür. Sadece doğal bileşenler içinde kullanılan tedavi tümü zararlı değildir. Yani yan etkilerin doğal tedavi sürecinde korkusu olmaz. Testosteron takviyesi, dışarıdan alındığında vücut doğal yollardan testosteron üretimini otomatikman bitirir. Dışarıdan alınan bu takviye son bulduğunda büyük ihtimalle vücudun bu hormonu tekrar üretme ihtimali çok düşüktür. Zamanla vücuttaki testosteron seviyesinde azalmalar başlar ve ostrojen seviyesi yukarıya çıkar. Taşşaklarda küçülme başlar ve dolayısıyla vücutta ibnemsi tavırlar, ve bir yumuşaklık söz konusu olur. O yüzden anabolik olamayan testosteron takviyelerinden sonra vücudun doğal testosteron üretimi tetikleyici tedaviler uygulanmalıdır. Yoksa vücuttaki erkeklik hormonları tehlikeye girebilir. Anabolik testosteron kullanıldığı zaman vücut tekrar bu hormonu salgılıyor ama bu seferde sertleşmede başka sorunlar yaşanabiliyor. Bu durumlarda çok dikkatli olmak lazım. Bu durumda en uygun ve sağlıklı olanı bol bol egzersiz yapmak ve bacak kaslarına yönelik antrenmanlar yapmak daha uygun olacaktır. Testosteron takviyesi doğal yollardan da güvenli bir şekilde yapılabilir.

Testosteron TakviyesiTestosteron takviyesi:
 • Formülasyon 
 • Besinler
 • Bitkiler
 • Aminoasitler
 • Hormon üretimini arttırmak ve Testosteron düzeyi hem de hgh, dhea ve ostrojen dönmesine yardımcı olabilecek peptidler 
 • Uygun egzersizler 
 • Sporlar
 • Doktor kontrolünde verilen ilaçlar
]]>
Testosteron Hormonu Artırma https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hormonu-artirma.html Thu, 29 Nov 2018 07:56:59 +0000 Testosteron hormonu artırma, Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Androjen sınıfına ait olan testosteron bir grup erkeklik hormonu arasında yer almaktadır. Testosteron hormonlarına steroid hormonları da denmektedir. Test Testosteron hormonu artırma, Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinmektedir. Androjen sınıfına ait olan testosteron bir grup erkeklik hormonu arasında yer almaktadır. Testosteron hormonlarına steroid hormonları da denmektedir. Testosteron hormonu kadın vücudunda da salgılanmaktadır fakat kadın vücudunda erkeklere oranla çok daha az üretilmektedir. Testosteron üretimi beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi sayesinde kontrol edilmektedir. Testosteron kişinin vücudunda cinsel isteği, kemik ve kas yapımını, yağ dağılımını, enerji seviyesini ve alyuvar üretimini düzenlemektedir. Ayrıca kişi vücudunda erkeksi karakteristiklerin gelişmesini sağlamaktadır. Genellikle erkeklerde vücut geliştirmek için yapılan sporlar sonucunda kas dokusunun onarılmasında ve yağların yakılmasında önemli rol oynar. Erkeklerde testosteron eksikliği bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bunun için testosteron eksikliği oluşmaya başladığında sorunu çözmek için testosteron hormonu arttırmaya çalışılmalıdır. Testosteron hormonu arttırma zor olmayan ve özen gerektiren bir durumdur. Beslenmeye dikkat etmek testosteron hormonu arttırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Testosteron Hormonu ArtırmaTestosteron hormonu arttırma
 • Sağlıklı yağları daha çok tüketmelisiniz: Yemeklerde veya beslenirken yağ oranını düşük tutmak testosteron üretiminin azalmamasını sağlayacaktır. Kişide günlük alınan besin kalorilerinin %40 oranı zeytin yağı, hindistan cevizi yağı, tere yağı, kırmızı et yağı ve kuru yemişlerden gelen yağ oranları gibi sağlıklı yağlardan oluşmalıdır.
 • Karbonhidrat tüketimini ihtiyacınız olanın fazlasında almamalısınız ve şekerden tamamen uzak durmalısınız: Yapılan araştırmalar kişide bulunan yüksek kan şekerinin %25 seviyesinde azaldığını göstermektedir. Karbonhidratlı gıdalar ve şeker kişide kan şekerinin yükselmesine neden olduğu için testosteron hormonunun azalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple bu besinlerden uzak durarak vücutta testosteron artımı sağlayabilirsiniz.
 • Uyku düzenine dikkat etmeniz gerekmektedir: Testosteron ve uyku birbiriyle alakalı terimlerdir. Düzenli uyku sağlık için son derece önemlidir ve vücutta testosteron hormonunun artmasonda son derece etkili bir rol oynamaktadır.
 • Sporda özellikle çoklu vücut hareketlerini tercih etmeye çalışın: Kişide ağırlık çalışmak testosteron hormonunun artımında etkilidir. Erkeklerde ağırlık çalışmak ve çoklu vücut hareketlerini uygulamak testosteron seviyesini arttırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken yapılan hareketlerin vücutta birden fazla kas ve eklemi çalıştırmaya yönelik olmasını sağlamanız gerekmektedir.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmaya ve kilo vermeye çalışın: Yapılan araştırmalar kişide bulunan fazla kilonun vücutta testosteron azalmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Kilo vermek vücutta oluşabilecek bir çok hastalığa karşıda korunmanıza fayda sağlayacaktır.
 • Testosteron artıran vitamin ve mineralleri daha fazla tüketmeye çalışmalısınız: Bazı vitamin ve minerallerin vücuttaki testosteron üretiminde önemli rol oynamaktadır. Bu vitamin ve mineraller vücutta testosteron artımını doğrudan sağlamaktadır. Vücuda bol bol D vitamini, çinko ve magnezyum alımı yapmalısınız. Böylece testosteron artımını doğal ve basit bir yöntemle sağlamış olursunuz.
 • Hayatınızdaki stresleri azaltmaya çalışın: Kişide bulunan stres kortizol hormonunun artmasına neden olmaktadır. Kortizol hormonu vücuttaki testosteron hormonun etkilerine engel olmaktadır.
 • Alkolden özellikle biradan ve sigaradan uzak durmalısınız: Alkol alınan vücutta karaciğerde bir maddde üretilmektedir ve bu madde kişide testosteron üretimini azaltmaktadır. Alkol estrojen etkisi olan maddeler içeriği ile doludur. Sürekli alkol ve bira kullanan erkeklerde karın şişmektedir. Bunun nedeni vücuda fazla miktarda estrojen alımıdır. Alkol, bira ve sigaradan mutlaka u]]> Testosteron Propionat https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-propionat.html Thu, 29 Nov 2018 16:41:11 +0000 Testosteron Propionate; ilacı en kısa esterli ve tek esterli testosteron ilaç türüdür. Bu ilaç 1937 senesinde ilk defa Alman Schering tarafından keşfedilen ilaç türüdür. Dünyada üretimi yapılan ilk sentetik testosteron ilac Testosteron Propionate; ilacı en kısa esterli ve tek esterli testosteron ilaç türüdür. Bu ilaç 1937 senesinde ilk defa Alman Schering tarafından keşfedilen ilaç türüdür. Dünyada üretimi yapılan ilk sentetik testosteron ilacıdır. Testosteron propionate ilacının yarılanma süresi tam iki gün sürmektedir. Bu yüzdende her iki günde mutlaka enjekte edilmesi gerekmektedir. Testosteron propionate yağsız kas kürleri ve definasyonda tercih edilen ilaç türüdür. Özellikle de diyet yapar iken yağ yağmak için aldığınız kalori miktarından daha çoğunu yakmanız gerekmektedir. İşte tam bu noktada vücutta yakılması gereken besin kalmamasından dolayı bedeniniz hayatta kalma içgüdüsü için acil durumlar için mutlaka yağ depolamaya ve enerji için kas yakmaya başlamaktadır. Tabi kide böyle bir durumu hiç bir kimse istemez. Oldukça başarılı diyet yağı yakmak için kas kütlesini korumak gerekir. Bu durumda ancak yüksek testosteron oranı ile mümkün olur. 

  Testosteron Propionat'ın Etkileri Nelerdir 

  • Aromatize olma ihtimali oldukça düşüktür.
  • Hiç su tutmaz.
  • Çabuk yorulmanızı engeller.
  • Antrenman sonrasında yenilenmeyi hızlandırmaktadır.
  • Protein sentezini artırmaktadır.
  • Kas kaybetmeden yağ yakımını gerçekleştirir.
  • IGF-1 hormonunu artırır.
  • Dayanıklılık ve performansı artırmaktadır.

  Kombine; Testosteron propionat hemen, hemen tüm anabolik steroidler ile kombine olmaktadır. Bulk kürlerinde ise danabol, deca ve oxymetholone gibi ilaç türleri ile kombine olabilir. Definasyon kürlerin de ise genelde winstrol, oxandrolone, trenbolone acetat, primobolan ve masteron gibi ilaçlar ile kombine olur.

  Testosteron PropionatTestosteron Propionat Yan Etkileri Nelerdir

  Steroid zamanlama olarak tam üç kontrollü madde ile Amerika Birleşik Devletlerin'de sınıflandırılır. Bu çok dikkatli bir biçimde başka ülkelerde'de potansiyel yanlış kullanımı ve kötü duruma sebebi ile izlenmektedir. Bu ilacın yan etkileri herhangi bir form yada doz testosteron ile alakalı olabilir. Aynı olan herhangi bir doz içinde geçerli olmaktadır. Yan etkileri ile onların önemi çok farklı olsa bile yine de bireyselleşen duruma göre bağlıdır. Testosteron propionat enjeksiyonları yapabilmek için bağlantılı olan en yaygın yan etkileri ise şunlardır

  • Libidoda farklılık (gelişmiş yada azalmış)
  • Ağrılı yada istenmeyen ereksiyon
  • Erkek tipi kellik
  • Çok fazla vücut saç büyümesi
  • Akne gibi cilt derisinde değişiklik döküntü, kabarcık ve kaşıntı ve benzeri
  • Sperm üretiminde düşüş

  ]]>
  Testosteron Hormonu Testi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hormonu-testi.html Fri, 30 Nov 2018 15:28:32 +0000 Testosteron Hormonu Testi, androjen grubunda bulunan ve steroid olan bir hormondur. Kadın erkek fark etmeksizin her ikisinin vücudunda da salgılanır. Erkeklerde testosteron hormonu üretimi böbrek üstü bezlerde ve testislerde gerç Testosteron Hormonu Testi, androjen grubunda bulunan ve steroid olan bir hormondur. Kadın erkek fark etmeksizin her ikisinin vücudunda da salgılanır. Erkeklerde testosteron hormonu üretimi böbrek üstü bezlerde ve testislerde gerçekleşir.  Kanda bulunan testosteronun %10 oranındaki bir bölümü böbrek üstü bezlerinde salgılanırken geriye kalan %90 oranındaki  bölümü ise  testislerde salgılanır. Kanda bulunan testosteron hormonu serbest olarak yada vücuttaki proteinlere bağlı şekilde bulunur. Proteinlere bağlı olan testosteronun vücuda çok da fazla bir etkisi yoktur. Serbest testosteronun ise biyolojik olarak oldukça etkisi bulunur. Vücuttaki kuvveti ve cinsel arzuyu gerçekleştiren serbest testosterondur. Erkekler açısından testosteron üretimi cinsel fonksiyonlar açısından oldukça önemlidir. Cinsel anlamda uyarılma, sperm üretimi ve cinsel organın büyümesi gibi konularda oldukça etkili bir hormondur. Vücutta testosteron üretimi sabah saatlerinde en üst düzeyde salgılanır. Saatler ilerledikçe ise üretim hızı azalmaya başlar.

  Testosteron Hormonu Fazlalığında Azlığında ve Ne Olur

  Erkeklerde fazla salgılanan testosteron hormonunun hem ruhsal olarak hemde sağlık açısından olumsuz etkileri bulunur. Örneğin cinselliğe düşkünlük, ortama uyumsuz davranışlar, sinir ve asabiyet görülür. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarına, kötü kolesterol oluşmasına yada vücutta bulunan kötü kolesterolün artmasına yol açabilir. İlerlemiş yaştaki kişilerde prostat kanseri riskinin oluşmasına neden olur. Eğer ki testosteron fazlalığı tedavi edilmezse vücutta prostat kanserinin ilerleme olasılığı artabilir. Vücutta salgılanan testosteron hormonu azlığı kişinin cinsel isteğinde azalma ve cinsel organında sertleşme gibi sorunların yaşanmasına neden olur. Ayrıca testislerde küçülme, vü cut kıllarında dökülme, kas erimesi, boy kısalması, vücutta fazla yağlanma gibi gözle görülür değişiklikler gözlenir. Ruhsal olarak yüksek oranda öz güven eksikliği yaşanır. Buna bağlı olarak da uyku düzensizliği ve depresyon halinin yaşanılması kaçınılmaz olur. Henüz anne karnında olan bebeğin bile vücudunda yeteri kadar testosteron üretimi gerçekleşmezse cinsel organının büyümesinde problemler yaşanabilir. Bu problem daha sonra ergenlik çağında ortaya çıkarak fark edilir. 

  Testosteron Hormonu TestiTestosteron Hormonu Testi Nasıl Yapılır

  Testosteron Hormonu Testi sabah saat 8 ile 10 arasında ve aç karnına yapılmalıdır. Yetişkin ve sağlıklı bir erkekte olması gereken normal testosteron seviyesi 3,5-8,6 pg/ml değerleri aralığında, serbest testosteron düzeyi ise 15-30 pg/ml değerleri arasında olmalıdır. Eğer ki serbest testosteron az yada fazla ise bazı önlemlerin alınmasında fayda vardır. Ayrıca normal testosteron ile birlikte serbest testosteronun her ikisi de düşükse, bu durumda testosteron replasman tedavisi yapılaması gerekebilir. 
  ]]>
  Testosteron Sakal https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-sakal.html Fri, 30 Nov 2018 16:49:31 +0000 Testosteron sakal, Testosteron kısaca erkeklik hormonu diye bilinir. Bu hormon hem erkek hemde kadın vücudunda üretilir. Erkeklerde testosteron hormonu böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Kandaki testosteron oranının %90 testislerde Testosteron sakal, Testosteron kısaca erkeklik hormonu diye bilinir. Bu hormon hem erkek hemde kadın vücudunda üretilir. Erkeklerde testosteron hormonu böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Kandaki testosteron oranının %90 testislerden %10'u ise böbrek üstü bezlerden üretilir. Kadınlarda görülen testosteron hormonu düşük bir düzeydedir. Testosteron hormonunda yükselme görüldüğünde kadınlarda problem oluşturur. Erkeklerde normal seyrinde bir sıkıntı oluşmaz. Lakin testosteron hormonu düşük seviyede ilerlediği süreçte testosteron sakal problemi oluşmaktadır. Kişide sakal çıkmama gibi sıkıntılar oluşur. Testosteron hormonu cinsel fonksiyonların gelişmesi, sperm üretimi, cinselliğin uyarılması, tüylenme gibi hormonal dengeleri sağladığı için eksikliğinde testosteron sakal problemi görülmesi kaçınılmazdır. Bu problemle karşı karşıya gelen erkeğin dış görünüşü ile ilgili sıkıntılar yaşar. Sakal halk arasında erkeklik simgesi olduğu için kişide kendini toplumdan soyutlama ve psikolojik problemlere yol açmaya başlar. Testosteron sakal bölgesinde ve vücut genelinde kılların azalması ile hormon eksikliği olduğu anlaşılabilir. Testosteron eksikliğinde cinsel isteksizlikte oluşur. Bu şekilde kişi testosteron eksikliği olduğu düşünebilir.

  Testosteron SakalTestosteron sakal tedavisi, Testosteron sakal problemi yaşamasına sebep olan testosteron hormonundaki düşüklük bazı etkenlerden dolayı olabilir. Geçirilen kabakulak hastalığı, inmemiş testis ve testis  travmaları gibi nedenlere bağlı olarak düşüşler yaşanır. Sakal bölgesinde çıkmayan kıllar ve ya az ve cancıs olan kıllar için öncelikle hastalığın testosteronlardan kaynaklandığını tamamen anlamak için test yapılmalıdır. Doktora gidilip hastalık ve şikayet öyküsü paylaşılmalıdır. Devamında yapılacak testosteron ve hormon testlerinden sonra kesin tanı konulur. Tanı sonrasında testesteron destekli ilaç kullanılabilir. Eğer ilaç tedavisinde sonuç alınmasa ise sakal ve bıyık bölgesine kıl ekimi yapılarak kişinin bu problemi giderilebilir. 

  ]]>
  Kadınlarda Testosteron Hormonu https://www.testosteron.gen.tr/kadinlarda-testosteron-hormonu.html Sat, 01 Dec 2018 13:44:24 +0000 Kadınlarda Testosteron Hormonu: Kadınlarda düşük oranda salgılanan testosteron hormonu kadınların şehvet duygusunun oluşmasını, kadının cinsel istekliliğinin artmasını sağlamaktadır. Kadınlarda testosteron hormonun no Kadınlarda Testosteron Hormonu: Kadınlarda düşük oranda salgılanan testosteron hormonu kadınların şehvet duygusunun oluşmasını, kadının cinsel istekliliğinin artmasını sağlamaktadır. Kadınlarda testosteron hormonun normal bir seviyede olması kadınların sekste zevkin doyumuna ulaşması için önemlidir. Kadınlarda testosteron hormonunun artmasının ilk belirtileri olarak yüzde yağlanma ve sivilce çıkmasıdır. Ve bu sivilcelerin ardında kadınların göbek, kalça, iki meme arası, meme uçları gibi bazı bölgelerde sert ve kalın kıllanma meydana gelir.

  Kadınlarda Testosteron Hormonu Fazlalığı: Testosteron hormonunun neden olduğu sert kılları epilasyon yaptırmada kılların devamlı hormon uyarısı aldığı için iyi sonuçlar alınmaz. Bu durumlarda ilk önce testosteron hormonu artışı için tedavi olunmalıdır. Testosteron hormonunun fazla olması adet düzensizliğine neden olur ve kısırlığa, adetin fazla olmasına neden olur ve bu kansızlığa yol açar.

  Kadınlarda testosteron hormonunun fazlalığı saç dökülmesine, ses tellerini etkiler ve ses tonunun kalınlaşmasına neden olur. Testosteron fazlalığı klitoriste büyümeye ve vajina da daralmaya neden olur. Kadınlarda testosteron hormonu erkeklik hormonlarının fazlalığında olabilmektedir. Kadınlarda testosteron hormonunun fazla olmasına neden olan etkenler 3 başlık altında incelebilir.

  Bu etkenlerin birincisi kadınların yumurtalıklarından meydana gelen hastalık sonucu testosteron hormonu görülebilir. Bunun en önemli nedeni ise polikistik over denilen kadın yumurtalıklarında bulunan küçük kistlerin neden olmasıdır.

  Kadınlarda testosteron hormonunun ikinci etkeni ise böbrek üstü bezlerinde bulunan erkeklik hormonunun normalden fazla üretilmesidir. Buna sebep ise böbrek üstü bezlerinde bazı tümörlerin oluşmasıdır.

   Kadınlarda testosteron hormonunun üçüncü etkeni ise böbrek üstü bezinin aşırı çalışması erkeklik hormonunun fazla üretilmesinden dolayı olabilir. Aşırı stresli olan vücut da böbrek üstü bezleri fazla çalışır bu nedenden dolayı fazla hormon salgılar. Bu salgılanan hormonlar vücutta bulunan hormonların sisteminin bozulması sonucu olabilir. Sistemi bozulan hormonlar kadınların vücudunda değişiklik meydana getirir ( kıllanma gibi ).

  Kadınlarda Testosteron Hormonu

  Testosteron Hormonu Fazlalığı kıllanma: Kadınlarda testosteron hormonunun yükselmesi durumunda bazı bölgelerde kıllanmaya neden olur.

  • Bel ve karın bölgelerinin kıllanma.
  • Bıyık ve sakal bölgelerinin kıllanma.
  • Meme başlarının çevresinin kıllanma.
  • İki meme arasının kıllanma.
  • Bacakların üst kısımları ve genital bölgenin kıllanması.
  • Ciltte yağlanma ve sivilcelenme.

  Testosteron hormonunun çok yüksek olması kadınların adet dönemlerinin düzensiz olmasına neden olur. Kadınların ciltlerinin aşırı yağlanmasına neden olur ve buda sivilcelenmeye neden olur. Kadınlarda testosteron hormonunun yüksek olması kadınların sinirli, hırçın, stresli ve aşırı takıntılı olmasına neden olabilir.

   Kadınlarda Testosteron Eksikliği Ne Yapar: Genital bölgedeki kılların ve koltuk altındaki kılların dökülmesine neden olur.

  • Cinsel ilişkide zevk alamama ve cinsel isteksizliğe neden olur.
  • Ciltte erken yaşlanma belirtileri görülür.
  • Kaslarda güçsüzlük ve hacim azalması görülür.
  ]]>
  Testosteron Seviyesi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-seviyesi.html Sun, 02 Dec 2018 12:49:37 +0000 Testosteron Seviyesi, veya testosteron hormonu, androjenler sınıfına ait olan bir erkeklik hormonlarından birisidir. Bu gruptaki hormonlara steroid hormonları adı da verilebilmektedir. Testosteron seviyesi veya testosteron Testosteron Seviyesi, veya testosteron hormonu, androjenler sınıfına ait olan bir erkeklik hormonlarından birisidir. Bu gruptaki hormonlara steroid hormonları adı da verilebilmektedir. Testosteron seviyesi veya testosteron hormonu bayanlarda da üretilmesine rağmen, erkeklerin vücudunda kadınlara oranla daha fazla testosteron hormonu bulunmaktadır. Kadın ve erkek vücudunda bulunan testosteron seviyeleri beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezleri tarafından kontrol edilmektedir.

  Bir bebeğin erkek olarak doğmasını da testosteron seviyeleri sağlamaktadır. Normalde her bebek anne karnına kız olarak düşer. 8. Hafta sonrasında ise bebeğin vücudunda Y kromozomu testosteronun salgılanmasına neden olur  ve annede de az da olsa salgılanan testosteron seviyeleri bebeğin erkeğe dönüşmesini sağlar. Ayrıca bir erkeğin kendini kız olarak hissetmesine yani transeksüelliğe de bu testosteron seviyesi neden olmaktadır.

  Testosteron Seviyesi Ne İşe Yarar

  Testosteron seviyesi cinsel aktiviteyi, vücuttaki kas ve kemik yoğunluğunu, bedenin yağ dağılımını, enerji durumunu ve alyuvar üretimini dengeleyerek düzenler. Erkeksi karakteristik özelliklerin gelişimini sağlar, vücut geliştirme çalışmalarında kas dokusunun onarımında ve yağ yakımında da rol oynamaktadır. İlerleyen yaşlarda testosteron seviyesi azalmaya başladıkça, vücutta kilo birikimi meydana gelir ve kişi kilo almaya başlar. Ancak testosteron seviyesinin vücut içerisinde bunlar dışında kalan sayılamayacak kadar birçok faydası daha bulunmaktadır.

  Testosteron Seviyesi Eksikliğinde Neler Meydana Gelmektedir

  Testosteron seviyesi erkeklerde 30 yaşından sonra azalmaya başlamaktadır. Ancak bu normal bir durumdur. Normalin dışında ise günümüzde yaklaşık erkeklerin %25’inde testosteron düşüklüğü ortaya çıkmaktadır.

  Testosteron Seviyesi Eksikliği Belirtileri

  • Cinsel istekte düşüklük
  • İktidarsızlık
  • Kemiklerde erime meydana gelmesi
  • Depresyon
  • Yorgunluk
  • Uyku bozukluğu
  • Kalp hastalığı
  • Vücutta kilo birikimi meydana gelmesi
  • Şeker hastalığı
  • Kas kaybı
  • Fiziksel performansta azalma meydana gelmesi

  Testosteron Seviyesi

  Normal Testosteron Seviyesi Kaç Olmalıdır

  Erkeklerde normal testosteron seviyesi  270-1070 ng/dl arasında değişirken, kadınlarda ise 15-70 ng/dl arasında farklılık göstermektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi testosteron seviyesi erkeklerde 30 yaşından itibaren yaklaşık %1 miktarında azalmaya başlar. Testosteron seviyenizi öğrenmek için alanında uzman bir doktora başvurduktan sonra, testosteron seviyesi tahlili yaptırabilirsiniz. 

  Testosteron Seviyesi Doğal Yollarla Nasıl Arttırılabilir

  Yağları Tüketin: Sağlıklı yağlar, testosteron seviyesinin üretimi için yapı taşı konumundadır. Gün içerisinde aldığınız kalorilerin yaklaşık %35 kadarını zeytinyağı, tereyağı, kırmızı et, kuruyemişler gibi sağlıklı yağlardan gelmelidir. Yapılan araştırmalar gün içerisindeki yağ tüketimi %40’ın altına indiğinde testosteron seviyesinin de azalmaya başladığını göstermektedir. Ancak tüketilen yağın türü oldukça önemlidir. Doymuş olan yağlar, hayvansal yağlar, tekli doymamış yağlar, zeytinyağı, kanola yağı ve özellikle de Hindistan cevizi yağı testosteron seviyesini yükselten yağlardır.

  Karbonhidrattan uzak durun ve şeker tüketimi bırakın: Karbonhidratların kan şekerini yükselttiğini hepimiz biliyoruzdur. Ayrıca yüksek olan kan şekeri ise testosteron seviyesini %25’e kadar düşürmektedir. Eğer yüksek tempo spor yapmıyorsanız, gün içerisinde 150 gram karbonhidrat tüketiminin üzerine geçmemelisiniz. Ayrıca şeker tüketimi ve fazla karbonhidrat tüket]]> Testosteron Artıran İlaçlar https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-artiran-ilaclar.html Sun, 02 Dec 2018 21:47:30 +0000 Testosteron arttıran ilaçlar; Testosteron erkeklerin cinsel istek ve ergenlik dönemlerindeki değişim ve vücut gelişimlerinin sağlanmasını yapan bir hormondur. O yüzdende ister ergenlik döneminde olsun, ister gençlik dönemi, Testosteron arttıran ilaçlar; Testosteron erkeklerin cinsel istek ve ergenlik dönemlerindeki değişim ve vücut gelişimlerinin sağlanmasını yapan bir hormondur. O yüzdende ister ergenlik döneminde olsun, ister gençlik dönemi, ister yetişkinlik dönemi, isterse de ilerleyen yaşlarda olsun her dönem bu hormonun yüksek olması ve cinsel istek ve dürtülerinin gelişmesi için isterler. O yüzdende birçok arttırıcı ilaç kullanırlar bu ilaçların en büyük özelliği ise doğal ilaçlar olarak firmalar tarafından üretiliyor olmasıdır. Testosteron seviyesini en yüksek düzeylere çekebilmek için erkekler bu doğal ilaçları kullanmaktan çekinmezler. Her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da bu hormonun işlevselliği bir çok kişi tarafından bilinmese de yaşadıkları sorunların ana kaynağı olduğunu ancak bir hekime başvurduklarında anlarlar. Aslında bu hormonun düşmesi bir çok etkene bağlı olabilir. Beslenme şeklinden tutunda genetik olarak olabilecek birçok sorundan kaynaklanabilir. O yüzdende bilinçli bir şekilde bu hormonun seviyesini gereken düzeye çekebilmek için erkeklerin bu doğal ilaç ürünleri kullanması gerekir. Ayrıca bu doğal ilaçların yanında birkaç şeye daha yaşamları boyunca dikkat etmeleri gerekmektedir. 


Testosteron arttıran ilaçlar;
 • Muscle Tech TEST HD,
 • Testofuel,
 • BPI Spor A-HD Elite,
 • Başbakan erkek testi Booster,
 • Canavar sporcu beslenmesi süper testi,
 • Cellucor COR Performans ZMA
 • Betancourt Beslenme Bullnox Androrush,
 • Universal Nutrition Animal testi,
 • PharmaFreak Testi FREAK, gibi birçok doğal ilaç piyasada testosteron seviyesini yükseltmede kullanılır. Bu ilaçların çoğunda ana amaç testosteron seviyesini yükseltmek olsa da kinci amaç da sporcu ise kas gelişimi ve beden gelişimi için, seks yaşantısı içinse performans arttırıcı veya ereksiyon bozukluğu içinse düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşam için alınmaktadır. 
Bunun dışında testosteron arttırıcı bu ilaçların dışında ayrıca erkeklerin yaşam şekillerini değiştirmeleri de yeterli olabilmektedir. Özellikle bazı besin ve mineralleri almaları da bu hormonun seviyesini yükseltmede yardımcı olabilmektedir. Son dönemlerde özellikle yurt dışında bulunan Suplement şirketlerinin bu hormonun artışında iddialı olan arttırıcı formülleri vardır. Bu ilaçlar ister sağlıklı isterse de genç tüm erkeklerin kullanabileceği doğal ilaçlar olarak piyasada yerini almıştır. 
Özellikle testosteron seviyesinin neden düştüğü ile ilgili bir çok etken olabilir. Bu durumda tamamını belirleme gibi bir şansınız yoktur. Ama ana başlıklar altında bu doğal ilaçların kullanılmasında etkili olan düşüş nedenleri belirlenebilir. 

Testosteron Artıran İlaçlarBu belirlenen sonuçlar neticesinde yapılacak bu doğal ilaçların içerisinde bulunacak maddeler ve mineraller;
 • Bor: Bu mineralin kullanıldığı doğal ilaçların ana temeli bedeni geliştirici özelliğinin yanında kemik yapıcı ve beraberinde D vitamini kalsiyum, östrojen ve testosteron seviyesini arttırıcı etkisi için kullanılır.
 • Magnezyum ve çinko: bu minerallerin kullanıldığı ilaçlarda ise amaç sporcular için gereken kas ve kemik yapıcı özellikler içermesidir. 
 • Tribulus terrestris: Bu bir bitki olup özellikle erkeklerdeki testosteron düşüklüğünden kaynaklanan cinsel sorunların ortadan kalkmasını sağlamada kullanılır. 
 • Kreatinmonohidrat: Kreatin takviyesi içeren bu tür bir ilaç erkeklerde hücre enerji düzeyini arttırıcı etkisi ile protein sentezi gerçekleştirerek uyarı yaptığından vücuttaki kas kütlesi ve gücünü arttırıcı etkisi vardır. Ayrıca daha bir çok etkisi olan diğer minerallerden yapılan doğal ilaçlar ise; D- Aspartik asit, D vitamini, Trigonella foenum-graecum (TFG)'dir. bunların her biri farklı testosteron oluşumlarını sağlar. Böylelikle kimde hangi testosteron seviyesi düşüklüğü]]> Testosteron Normal Değerleri https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-normal-degerleri.html Mon, 03 Dec 2018 16:45:48 +0000 Testosteron Normal Değerleri, cinsel özelliklerin ve vücudun gelişimini sağlayan steroid hormona testosteron adı verilir. Ergenlik çağının başlamasıyla birlikte ses kalınlaşmasını, vücudun ve kas yapısının gelişmesini, vü Testosteron Normal Değerleri, cinsel özelliklerin ve vücudun gelişimini sağlayan steroid hormona testosteron adı verilir. Ergenlik çağının başlamasıyla birlikte ses kalınlaşmasını, vücudun ve kas yapısının gelişmesini, vücudun kıllanmasını sağlar. Kadınlarda da belirli bir miktarda bulunan bu hormon erkek cinsiyetinin belirlenmesinde önemli rol oynar. Günlük olarak değişen bu hormon sabahları en yüksek seviyede iken akşamları azalmaktadır. Erkeklerde testislerde kadınlarda ise yumurtalıklarda üretilir. Bunun yanında az miktarda da olsa böbrek üstü bezlerinde de üretilir. 

  Testosteron normal değerleri nelerdir
  • Yetişkin erkeklerde normal testosteron hormonu düzeyi 3,5 ile 8,5 ng/ml, serbest testosteron hormonu ise 15-30 pg/ml olarak belirlenmiştir. 
  • Yetişkin kadınlarda menopoz öncesi 15-70 ng/dl, menopoz sonrası ise 8-35 ng/dl olarak saptanmıştır. Yetişkin kadınlarda serbest testosteron düzeyi ise 1-8,5 pg/ ml arasındadır.
  Testosteron hormonunun yüksek çıkması neyi ifade eder
  • Testis veya böbrek üstü bezi kanseri
  • Yumurtalık kanseri
  • Polikistik over sendromu
  • Anabolik steroid kullanılması
  • Hipertiroidizm
  • Konjenital adrenal hiperplazi 
  Testosteron Normal DeğerleriTestosteron hormonunun düşük çıkması neyi ifade eder
  • Testislerde gelişme geriliğini
  • Testis yaralanmalarını
  • Kleinfelter sendromu
  • Down sendromu
  • Siroz vb. karaciğer hastalıkları
  • Sürekli alkol kullanımı
  Testosteron hormonu ölçümü öncesi nelere dikkat edilmelidir

  Test öncesi alkol kullanımı veya herhangi bir karaciğer hastalığı testosteron hormonunun düşmesine neden olur. Ayrıca androjen ve steroid ilaçların kullanımı da bu hormonun seviyesinin düşmesine neden olur.Bu gibi durumlarda doktora danışmanız önerilir. Antikonvülsan, barbitüratlar ve klomifen türü ilaçlar da testosteron düzeyini etkilemektedir. 

  Testosteron normal değerleri, ölçümü sonucuna göre neler yapılmalıdır

  Eğer testosteron hormonu azalmış ve serbest testosteron hormonu biraz artmış ise yağlardan kurtulmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aşırı kilolu insanlarda ortaya çıkan aromataz enzimi testosteron hormonunu östrojene dönüştürür. Bu nedenle yağlardan kurtulmak bu hormonu dengeler. 
  Her iki oranının düşük çıkması sonucu kişiye testosteron replasman tedavisi yapılır. 
  ]]>
  Andropoz Nedir https://www.testosteron.gen.tr/andropoz-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 13:27:58 +0000 Andropoz nedir, Kelime anlamı itibarıyla andropoz, erkek ve ara vermek kelimelerinin birleşimi olsa da, erkeklerin üretkenliğinin devam ettiği bir dönemi anlatan bir terimdir. Erkeklerde testosteron hormonunun düşme eği Andropoz nedir, Kelime anlamı itibarıyla andropoz, erkek ve ara vermek kelimelerinin birleşimi olsa da, erkeklerin üretkenliğinin devam ettiği bir dönemi anlatan bir terimdir. Erkeklerde testosteron hormonunun düşme eğilimi gösterdiği bir dönem olan andropoz, 40'lı yaşlardan itibaren görülmeye başlar. 50'li yaşlarda had safhaya ulaşır. Bu nedenle erkeklerde cinsel isteğin ve ereksiyonun azaldığı izlenir. Bunun yanında sinirlilik, konsantrasyon kaybı, kas gücünde düşme, yorgunluk ve organ yağlanmaları da görülür.

  Andropoz nasıl ortaya çıkıyor

  Yumurtalıklarda ve böbreküstü bezlerinde üretilen testosteron hormonu, bu bölgelerin olduğu yerde hücrelerin azalması, kanlanma mekanizmasının bozulması gibi sebeplerle daha az üretilmeye başlanır. Bu azalma oranı kişilere göre farklılıklar gösterir. Bunun sonucunda andropoz ortaya çıkmaya başlar. 

  Andropoz belirtileri nelerdir

  Erkekler bu döneme girdiklerinde kendilerinin sağlıklı olmadığını düşünmekte, eklem ve as ağrıları çekmekte, uyku bozuklukları ve gece terlemeleri yaşamakta, sinirlilik ve kaygılı olma hali, sakallara azalma, motivasyon zorluğu, penis sertliğinin azalması ve cinsel istekte azalma sorunları yaşamaktadır. Bu belirtiler ciddiye alınmalıdır.

  Andropozun erkeğe etkileri nelerdir

  Psikolojik etkileri: Erkeklerde kaygı, kronik yorgunluk hissi, sinirlilik ve motivasyon zorluğu gibi belirtiler görülür. Hafıza da etkilendiğinden unutkanlık meydana gelir. Zihinsel sorunları olan erkeklerde, bu dönemle birlikte artış görülür.

  Andropoz Nedir

  Cinsel etkiler: Erkeklerde cinsel isteksizlik, ereksiyon azlığı ve ateş basmaları görülür. İleri yaşlarda kemik erimesi meydana gelir.

  Bedensel etkiler: Konsantrasyon eksikliği, uyku hali,  halsizlik, eklem ve kas ağrıları ve ateş basmaları görülür.

  Andropoz teşhisi nasıl konur

  Bu aşama önem taşımaktadır. Meydana gelen belirtilerin aşaması ölçülerek, karşılaştırma yapılır. Yapılacak kan tahlili ile testosteron ölçümleri yapılır. Yapılan fiziksel muayene ile penisteki küçülme, testislerin yumuşaklığı ve kas kitlesindeki azalma tespit edilerek andropoz teşhisi konur.

  Andropoz yaşı kaçtır

  Kişiden kişiye farklılık gösteren bir durum olduğundan, ortaya çıkması her erkek için farklı yaşta olabilir. Bazı erkeklerde 50'li yaşlarda başlarken, bazısında daha ileri yaşlarda görülmeye başlar. Her erkekte görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Bazılarında bu belirtiler görülmeyebilir ve andropoz dönemi yaşanmaz.

  ]]>
  Testosteron Replasman Tedavisi https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-replasman-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 23:24:10 +0000 International Society for the Study of the Aging Male ve International Society of Andrology‘ın kriterlerine göre; Serum Total Testosteron düzeyi (TT) < 8 nmol/L (2,31 ng/ml) ve serbest testosteron (FT) düzeyi International Society for the Study of the Aging Male ve International Society of Andrology‘ın kriterlerine göre; Serum Total Testosteron düzeyi (TT) < 8 nmol/L (2,31 ng/ml) ve serbest testosteron (FT) düzeyi <180 pmol/L (52pg/ml) ise, testosteron tedavisi gerekmektedir. Dünya Endokrin Birliği toplantısında testosteron seviyesi 8 nmol/l den az olan 50 yaşından büyük kişilere kontrol altında hormon verilmesi önerilmiştir.

  Replasman tedavisi ağızdan, damar içine veya cilde sürme şeklinde uygulanır.

  Enjeksiyon: Haftada, ayda ya da üç ayda bir uygulanarak enjeksiyonlar şeklinde uygulanır.

  Bantlar: Testosteron içeren deri bantları her gece sırt, karın bölges, üst kol veya bacağa uygulanır.

  Testosteron Replasman Tedavisi

  Dilaltı: Genellikle her 12 saatte bir dilaltına yerleştirilen ve enjeksiyondan daha iyi dağıtım yapan tablet sayesinde testosteron alınmış olur. Fakat dil altı testosteron tabletleri karaciğerde sorunlara yol açabilir.

  Jeller: Testosteron jelleri alt karın, üst kol ya da omuza uygulanır. Jel kurudukça vücud deri yoluyla testosteronu emer.]]> Testesteronun Normal Değerleri Nedir https://www.testosteron.gen.tr/testesteronun-normal-degerleri-nedir.html Wed, 05 Dec 2018 00:29:29 +0000 Yetişkin erkekte total testosteron seviyesi 3,5-8,6 ng/ml, serbest testosteron düzeyi ise 15-30 pg/ml’dir. Toplam testosteron normal, serbest testosteron çok az, östrojen ise artmışsa bu durumda alınacak bazı önlemler yararlı olabil Yetişkin erkekte total testosteron seviyesi 3,5-8,6 ng/ml, serbest testosteron düzeyi ise 15-30 pg/ml’dir. Toplam testosteron normal, serbest testosteron çok az, östrojen ise artmışsa bu durumda alınacak bazı önlemler yararlı olabilir;

  • Yağlardan kurtulmak testosteron düzeyini yükseltir. Aromataz enzimi testosteronu östrojene çevirir. Bu enzimin fazlalığında östrojen fazlalığı olur. Yağ dokusu aromataz enzimi bakımından zengin olduğundan obez kişilerde testosterondan östrojen yapımı artar. Bu yüzden yağlardan kurtulmak aromataz enzimin etkinliğini azaltır bu da testosteron seviyesini artırır.

  Testesteronun Normal Değerleri Nedir

  • Aromataz inhibitörü olan çinko minerali testosteron seviyesini yükseltir ve bu sırada östrojen düzeyi ise azalır. Soya izoflavone gibi bitkisel östrojenler vücut östrojenini bağlandıkları reseptörlerinden ayırır ve karaciğerde yıkımlarını desteklerler. Milk Thistle karaciğer fonksiyonunu ve östrojen yıkımını destekler. Graz Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından 2300 erkek üzerinde birkaç ay süren çalışmada, vücudunda daha fazla D vitamini olan erkeklerin testosteron oranlarının yüksek, idrak kabiliyetleri ve hafızalarının da daha güçlü olduğu saptanmıştır.

  • Toplam testosteron ve serbest testosteronun her ikisi de düşükse, bu durumda testosteron replasman tedavisi söz konusu olur.]]> Testosteron Testi Nasıl Yapılır https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-testi-nasil-yapilir.html Wed, 05 Dec 2018 17:30:30 +0000 Sabah saat 8 ile 10 arasında, aç karnına yapılacak kan testiyle testosteron oranının yüksek veya düşük olduğu anlaşılabilir. Bu testle toplam ve serbest testosteronlar ölçülür. Cinsellikle ilgili bölüm araştırılı

  Cinsellikle ilgili bölüm araştırılırken seks hormonunu bağlayan globulin de ölçülür.
  Testosteron Testi Nasıl Yapılır]]>
  Testosteron Fazlalığı https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-fazlaligi.html Thu, 06 Dec 2018 13:03:22 +0000 Testosteron hormonu, Kabaca tanımla erkeklik hormonudur. Seks hormonu gruplaması içerinde yer almaktadır.  Her iki cinste de varlığı bilinir. Ancak erkeklerde yüksek seyirli ve karakteristik bir hormondur. Kadınlarda ise düş Testosteron hormonu, Kabaca tanımla erkeklik hormonudur. Seks hormonu gruplaması içerinde yer almaktadır.  Her iki cinste de varlığı bilinir. Ancak erkeklerde yüksek seyirli ve karakteristik bir hormondur. Kadınlarda ise düşük seviyelerde bir miktar barınmaktadır.

  Azlığı ve yüksekliği ile bir takım belirtiler verecek, baskın bir hormon çeşididir. Kadınlarda erkeklik hormonunun yüksek seyirde olması dış dünyadan rahat kavranabilecek sıkıntılara neden olacaktır. Yüz bölgesinde beklenmeyen oranda tüylenme ve göbek çevresinde yağlanma en tipik dış belirtilerdir. Zamanla saç dökülmesine sebep verebilip, erkek tipi kelliklere neden olabilir. Üreme problemlerinde daha çok tedavi için gidilse de bu tip sıkıntılarda kadın psikolojisi için oldukça önemlidir.

  Testosteron Fazlalığı

  Testosteron Fazlalığı Kadınlarda Neleri Etkiler

  Testosteron; doğası gereği erkekleri yöneten ve erkekliğe katkıları bulunan bir hormon çeşididir. Kadınlarda testosteron fazlalığı erkeksi bir takım etmenlere neden olabilir. Ayrıca üreme sıkıntıları ile de doğrudan alakalı olabilecektir.

  Kadınlarda Testosteron Fazlalığı Ne Gibi Belirtiler Açığa Çıkarır

  • Yoğun miktarsa sivilceli beden yapısı
  • Adet düzensizliği
  • Erkek tipi tüylenme olarak bilinen istenmeyen alanlarda tüylerin abartılı çıkmaya başlaması
  • Saçlarda erkek tipi dökülme problemleri
  • Seste baskın kalınlaşma
  • Cildin olağandan daha yağlı olması
  • İnfertilite problemleri
  • Göbek çevresinde yağlanma ve kalın bel
  • Sinirli tavırlar, hırçın tarz

  Testosteron Fazlalığı Neden Üreme Sitemini Etkiler

  Kadınlarda bu hormonun yoğun olması ile östrojen seviyesinde azalma olabilir. Östrojen hormonu kadınlık programını yöneten ve kadına doğası gereği olumlu sunular yapabilen bir hormondur. Eğer testosteron fazla ve östrojen seviyesi azalıyor ise bedende değişimler başlayacaktır. Yumurtlama dengesi bozulabilecek ve adet düzensizliği ile kısırlık problemleri baş gösterebilecektir. Ses kalınlığı, sivilceli cilt, erkek tarzı saç dökülmesi, üreme sıkıntısı ve erkek tipi tüylenme varsa hekim kadında bu hormon dengesini taramak isteyecektir. Çözüm olarak çeşitli ilaç tedavisi başlatıp hormonları dengelemeye çalışabilir.

  Erkeklerde Testosteron Fazlalığı Varsa Nelere Neden Olur

  Erkeklerde en çok etki ettiği şey; saç dökülme problemleridir. Erkeklerin daha çok dökülme problemi yaşaması da bu nedenledir. Haddinden fazla salgılanan erkeklik hormonu yine tıpta sorun olarak kabul edilip, erkekler içinde çeşitli tedavi yolları oluşturulabilecektir.

  ]]>
  Testosteron Eksikliğinde Ne Olur https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-eksikliginde-ne-olur.html Fri, 07 Dec 2018 07:18:48 +0000 Seksüel fonksiyon ve libido azalması, testislerde küçülme, vücut kıllarında ve sakalda azalma, karın ve göbek çevresinde yağlanma, kas dokusunda azalma, kemikte kalsiyum kaybı, boy kısalması ve kemiklerde incelme, jinekomasti, organ Seksüel fonksiyon ve libido azalması, testislerde küçülme, vücut kıllarında ve sakalda azalma, karın ve göbek çevresinde yağlanma, kas dokusunda azalma, kemikte kalsiyum kaybı, boy kısalması ve kemiklerde incelme, jinekomasti, organ yağlanmasında artış, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, enerji, motivasyon ve özgüven azalması, uykunun kalitesinin bozulması, uyku bölünmeleri, uyku derinliğinde azalma ve uyku süresinde kısalma gibi sorunlara neden olur.

  • Testosteron eksikliği cinsel isteksizliğe sebep olur. İstek olmadığında nitrik oksit gibi damardan sertleşmeyi sağlayan bazı maddeler salgılanamaz ve bu durumda sertleşme sorunu da ortaya çıkar.

  • Anne karnındaki gelişim dönemde, erkek bebeğin vücudu yeteri kadar testosteron üretmezse, cinsel organların büyümesinde sorunlar meydana gelir. Ergenlik döneminde bu durumun ortaya çıkması büyüme ve gelişmeyi yavaşlatabilir. Çocukluk ve ergenlikte vücut testosteron üretmezse, cinsel organların büyümesinde ve kas kütlesi gelişiminde azalma, vücut kıllarında azlık, ses kalınlaşmasının olmaması, meni hacminde azalma ya da meninin hiç olmaması, penis ve testislerde hacim yetersizliği ve memelerde büyüme (jinekomasti) gibi sorunlar ortaya çıkar.

  Testosteron Eksikliğinde Ne Olur

  • Batı Avustralya Üniversitesi bilim adamları tarafından 70 yaş üstü 4 bin erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre kanında düşük oranda testosteron olan erkeklerde depresyon görülme olasılığı üç kat daha fazla olmaktadır.]]> Testosteron Eksikliği Neden Olur https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-eksikligi-neden-olur.html Fri, 07 Dec 2018 07:38:59 +0000 Testiste testosteron üretimi azalabilir ya da testis dışı sebeplerle azalma görülebilir. Testis dokusunu azaltacak tüm etkenler testosteron üretimini düşürür. İnmemiş testis durumunda, testis travmalarında ve komplike olmuş kabaku Testiste testosteron üretimi azalabilir ya da testis dışı sebeplerle azalma görülebilir. Testis dokusunu azaltacak tüm etkenler testosteron üretimini düşürür. İnmemiş testis durumunda, testis travmalarında ve komplike olmuş kabakulak vakalarında testislerde testosteron üretimi azalır.

  • Beyindeki hormon denetimi yapan hipofiz kaynaklı bazı durumlar hormon üretimini bastırabilir.

  • Erkeklerde doğuştan testosteron azalması Klinefelter Sendromu olarak bilinen kromozom bozukluğunda ve Kallman Sendromu denilen hipofiz bezinin tam çalışamadığı durumlarda ortaya çıkar.

  • Ergenlik döneminde testosteron en üst seviyededir. Bu yüzden bu dönemde vücutta yüksek libido ve aşırı fiziksel enerji bulunur. Otuz yaşından sonra testosteron üretiminde yavaş ve devamlı bir düşüş meydana gelir. Yaşın ilerlemesiyle beraber testosteron eksikliğine bağlı şikayetler ve sorunlar görülmeye başlanır. Her erkek 30’lu yaşlardan itibaren 10 senede bir, kanında bulunan testosteronun %10´unu, 50 yaşından sonra ise %25´ini kaybeder. 60 yaşından sonra erkeklerin %20′sinde testosteron hormonu, olması gereken en az düzeyin altına düşer.

  Testosteron Eksikliği Neden Olur

  • Testosteron sadece yaşın ilerlemesiyle azalmaz. Kronik ve ağır stres testosteron seviyesini düşürür. Çünkü bu durumlarda kortizol salgılanır. Stres arttıkça ve kronik hale geldikçe testosteron üretimi en düşük düzeye geriler.

  • Sigara ve alkol kullanımı, metabolik hastalıklar, kanda demir fazlalığı ya da karaciğer, tiroid, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi sorunlar da hormon seviyesini azaltabilir.

  • Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bir hafta boyunca gecede 5 saatten az uyuyan erkeklerin testosteron seviyesinde azalma meydana gelmektedir. Araştırmacıların belirtiğine göre uykusuzluk nedeniyle bir erkeğin testosteron düzeyi kendisinden 15 yaş büyük birinin seviyesine kadar gerileyebilmektedir.

  • Northwestern Üniversitesi bilim adamları tarafından yaşları 21 ile 26 arasında değişen 624 erkek üzerinde yapılan sonuçları PNAS adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre çocuk sahibi olmak erkeklerin testosteron seviyesinin azalmasına neden olmaktadır.]]> Testosteron Nedir https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 02:14:37 +0000 Testosteron, androjen grubuna dahil olan bir hormon türüdür. Kadın ve erkek vücudunda üretimi gerçekleşmektedir. Erkeklerde testosteron üretimi böbrek üstü bezlerde ve testislerde gerçekleşir. Erkekler için testosteron Testosteron, androjen grubuna dahil olan bir hormon türüdür. Kadın ve erkek vücudunda üretimi gerçekleşmektedir. Erkeklerde testosteron üretimi böbrek üstü bezlerde ve testislerde gerçekleşir. Erkekler için testosteron üretimi cinsel fonksiyonlar açısından oldukça önemli bir yer tutar. Cinselliğin uyarılması, sperm üretimi, ses kalınlaşması ve penis büyümesi üzerinde oldukça etkili bir hormondur. Ayrıca testosteron hormonu, yaraların iyileşmesinde ve vücutta bulunan yağların yakılmasında önemli bir yer tutar.

  Kanda testosteron serbest olarak ya da proteinlere bağlı olarak bulunur. Proteinlere bağlı olan testosteronun vücuda fazla bir etkisi yoktur. Serbest testosteron ise biyolojik olarak oldukça aktif bir rol oynar. Kuvvet ve cinsel arzuyu gerçekleştiren serbest testosterondur. Vücutta testosteron sabah saatlerinde en üst düzeyde salgılanır ve saatler ilerledikçe üretim azalmaya başlar.

  Testosteron Nedir

  Testosteron Fazla Salgılanırsa Ne Olur

  Erkeklerde testosteron üretimi fazla gerçekleşirse, cinselliğe düşkünlük, sinir, asabiyet ve uyumsuz davranışların açığa çıkmasına neden olur. Aynı zamanda fazla testosteron kelliğe, kötü kolesterole, kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Yaşı ilerlemiş kişilerde prostat kanseri riskine neden olur. Testosteron fazlalığı tedavi edilmez ise prostat kanseri gelişme olasılığı artabilir.

  Testosteron Azlığı Neden Olur

  • Testosteron üretimi testislerde bazı nedenlerden dolayı azalabilir. Testisleri etkileyen tüm faktörler testosteron üretiminin azalmasına yol açabilir. Kabakulak, inmemiş testis ve testis travmaları sonucu testosteron üretiminde azalma yaşanabilir.
  • Beyinde üretimi gerçekleşen ve hormonların düzenini sağlayan hipofize bağlı olarak testosteron hormonunda azalmalar yaşanabilir.
  • Testosteron üretiminin en fazla olduğu dönem ergenlik dönemidir. Bu nedenle ergenlik döneminde enerji artışı yaşanır. 30'lu yaşlarda ve sonrasında testosteron üretiminde doğal olarak azalma yaşanır. Yaş ilerledikçe testosteron üretiminin azalması nedeni ile bazı yakınmalar ve problemler açığa çıkabilir.
  • Erkeklerde doğumsal olarak testosteron üretiminin azlığı Kromozom bozukluğundan ve hipofiz bezinin tam olarak çalışmamasından kaynaklanmaktadır.
  • Testosteron yalnızca ileri yaşlarda azalmaya başlamaz. Yoğun stres, devam eden hastalıklar testosteron azalmasında etkili rol oynar. Bu gibi olasılıklarda kortizol salgılanmaya başlar. Yoğun stres devamlılığını korudukça ve kronik hastalıklar var olduğu sürece testosteron üretimi en aza iner.
  • Alkol, sigara, metabolizma ile alakalı hastalıklar, vücutta demir fazlalığı, karaciğer ve böbrek hastalıkları, troit ve şeker hastalığı testosteron hormonunda azalmaya neden olan etkenlerdir.
  • Uyku bozuklukları yine testosteron düzeyinde azalmaya neden olur.

  Testosteron Azlığında Ne Olur

  • Vücutta testosteron eksikliği cinsel istekte azalma ve sertleşme sorununa yol açabilir.
  • Testosteron azlığı, testislerde küçülme, vücutta var olan kıllarda azalma, özellikle karın bölgesinde yağlanma, kaslarda güçsüzlük, boy kısalması, uyku bozukluğu, stres, depresyon ve öz güven azalması gibi problemlere neden olabilir.
  • Henüz anne karnında gelişim döneminde olan bebeğin vücudunda yeteri kadar testosteron üretimi gerçekleşmez ise, cinsel organların büyümesinde problemler yaşanabilir. Bu problem ergenlik çağında ortaya çıkar ve çocuğun büyüme ve gelişmesini ağırlaştırabilir.
  ]]>
  Testosteron Eksikliği https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-eksikligi.html Sat, 08 Dec 2018 09:29:25 +0000 Testosteron eksikliği bulunan hastaların bir çok konuda şikayetleri bulunur. Şikayetlerinden ötürü doktora giden hastaların teşhisleri genellikle gecikmektedir. Şeker hastalığının, kardiyovasküler hastalıkların t Testosteron eksikliği bulunan hastaların bir çok konuda şikayetleri bulunur. Şikayetlerinden ötürü doktora giden hastaların teşhisleri genellikle gecikmektedir. Şeker hastalığının, kardiyovasküler hastalıkların testosteron eksikliği ile bağlantılı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Testosteron seviyesi düşük olan hastalar, testosteron seviyesi normal olan hastalardan daha fazla ölüm oranına sahiptir. Doktorlar hastaların bu konuda taranması konusunda birleşseler de, bu eksikliğin hangi seviyede tedavi edileceği hakkında görüş birliğine varamamışlardır. Tedavisine başlanan hastalarda, hem testosteron seviyeleri yükselir, hem de metabolik hastalıklarda iyileşme görülür.  

  Testosteron eksikliği hangi sıklıkla görülür

  Tip 2 diyabet hastalarında kardiyovasküler kalp hastalıklarında, metabolik hastalıklarda, sertleşme bozukluğu yaşayan hastalarda testosteron eksikliği görülmektedir. Kesin olarak bilinmese de, yapılan bir araştırmaya göre tedavi gerektirecek testosteron düşüklüğü 40 yaş üstü erkeklerde % 6 seviyelerindedir.

  Testosteron Eksikliği

  Testosteron eksikliğinin belirtileri nelerdir

  Bu eksikliğin kendine özel belirtileri bulunmamaktadır. Testosteron eksikliğinde olan şikayetler, diğer hastalıklarda bulunan belirtilerdir. Bilinen belirtiler arasında cinsel istekte azalma ve enerjide eksilme yer alır. Diğer hastalıklarla birlikte görülen belirtiler şöyle sıralanabilir;

  • Cinsel istekte azalma ve cinsel aktivite sıklığının azalması
  • Sıcak basması ve terleme
  • Kas kitlesinde azalma ve güç kaybı
  • Kemik yoğunluğunun azalması, boyda kısalma ve kemik kırıklarının olması
  • Kıllanmada azalma ve tıraş sıklığının azalması
  • Testis boyutlarında azalma
  • Memelerde ağrı olması ya da büyüme görülmesi
  • Kendiliğinden gelişen penis ereksiyonlarında azalma   
  • Depresyon ve sinirlilik hali
  • Anemi
  • Konsantrasyon bozukluğu ve hafıza problemleri
  • Uyku bozuklukları
  • Fiziksel ya da iş performansında düşme
  • Özgüven ve sorumluluk alma isteğinde azalma
  • Göbek çevresinde yağlanma 

  Testosteron eksikliğinde eşlik eden durumlar nelerdir

  • Tip 2 diyabet hastalığı
  • Metabolik sendrom
  • Ciddi akciğer hastalığı KOAH
  • Böbrek yetmezliği ve diyaliz
  • Osteoporoz
  • Özgeçmişte kısırlık bulunması
  • Kortizon, Ketokanazol ya da opioid türü ağrı kesicilerle tedavi
  • HIV virüsüne bağlı kilo kayıpları AIDS

  Testosteron eksikliği olan hastaların teşhisi nasıl yapılır

  Belirtilerin yaşandığı hastalar ya da bağlantılı hastalıkları yaşayan kişiler, testosteron eksikliği yönünden değerlendirilmelidir. Hastadan alınan kan örneği ile testosteron seviyelerinin ölçümü yapılabilir. Bu yeterli değilse, nedeninin tespiti için FSH, LH, SHBG, Prolaktin gibi ek testler yapılabilir.

  ]]>
  Testosteron Hormonu Kullanımı https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hormonu-kullanimi.html Sat, 08 Dec 2018 16:26:23 +0000 Bazı sporcuların, özellikle vücut geliştirme dalında testosteronu harici bir doping maddesi olarak kullandıkları da bilinmektedir. Bunun sebebi testosteronun kasları daha çabuk geliştirmesi veya sporcunun normal yollardan ulaşamay Bunun sebebi testosteronun kasları daha çabuk geliştirmesi veya sporcunun normal yollardan ulaşamayacağı güce erişmesini sağladığı inancıdır.
  Testosteron Hormonu Kullanımı]]>
  Testosteron Hormonunun Etkileri https://www.testosteron.gen.tr/testosteron-hormonunun-etkileri.html Sun, 09 Dec 2018 06:20:54 +0000 Testosteron erkeklerde salgilanan en önemli seks hormonudur. Testosteron günde 5-6 mg kadar üretilmektedir. Testosteron, testisten salgilandiktan sonra kanda seks hormon baglayan globuline (SHBG) baglanir. Bu baglanan testosteron ‘’total test Testosteron erkeklerde salgilanan en önemli seks hormonudur. Testosteron günde 5-6 mg kadar üretilmektedir. Testosteron, testisten salgilandiktan sonra kanda seks hormon baglayan globuline (SHBG) baglanir. Bu baglanan testosteron ‘’total testosteron’’ denilirken baglanmayan kismina ‘’serbest testosteron’’ denir. Kanda serbest testosteron ise tüm testosteronun % 1’ni olusturur. Testosteron ‘’5 alfa redüktaz’’ isimli bir enzimle dihidrotestosterona dönüserek etkisini gösterir.

  Erkek tipi gelisme yani sakal ve biyik çikmasi, killanma, sesin kalinlasmasi testis ve penis büyümesi, kaslarin gelismesi, boyun artmasi testosteron sayesinde olur. Libido (cinsel istek) ve ereksiyon olusmasinda da testosteronun büyük etkisi vardir. Eriskin yasta testosteron hormonu sperm üretimi, erkek tipi saç sekli olusmasina, kas kitlesinin olusmasina ve kemik kitlesi olusumuna katkida bulunur.

  Testosteron hormonu çogunlukla testislerde üretilir ancak çok az miktarda adrenal bezden de üretilir. Kadinlarda testosteron çok az miktarda yumurtaliklarda üretilir.

  Normal eriskin erkekte total testosteron düzeyleri 3-10 ng/ml arasinda degisir ve saba saatlerine en yüksek düzeydedir.

  Testosteron Hormonunun Etkileri

  Sperm Sayisi:

  Normal döl miktari 2-6 ml arasinda degisir. Normalde spermlerin % 60 dan fazlasi hareketlidir. Sperm sayisi mililitrede 20 milyondan fazla olmalidir.

  Düsük Testosteron Hormonunun Yaptigi Sikayetler:

  Testosteron hormon azligi erkeklerde seks isteginde azalmaya, ereksiyon bozulmasina, sperm sayisinin azalmasina, çocuk yapma kapasitesinin azalmasina ve memelerde büyümeye neden olur. Bazi erkeklerde sicak basmalari, gece terlemeleri, huzursuzluk, konsantre olamama, yorgunluk, uyku bozuklugu, kolesterolde artma görülebilir. Uzun zaman testosteron eksikligi olan erkeklerde vücut killarinda azalma, kas kitlesinde azalma, ciltte kuruluk, sakal tras sikliginda azalma, kemiklerde erime, testislerde küçülme ve yumusama olusabilir. Genç erkeklerde ise vücut killarinda gelisme olmaz, kas kitlesi gelismez, penis ve testisler büyümez. Ayrica sesleri incedir.]]> Testosteron https://www.testosteron.gen.tr/testosteron.html Sun, 09 Dec 2018 19:09:02 +0000 Testosteron, androjen grubunda yer alan ve steroid olan bir hormondur, hem kadın hem de erkeğin vücudun salgılanmaktadır. Erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerinde üretimi gerçekleşir. Kanda var olan testosteronun %10 gibi bir böl Testosteron, androjen grubunda yer alan ve steroid olan bir hormondur, hem kadın hem de erkeğin vücudun salgılanmaktadır. Erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerinde üretimi gerçekleşir. Kanda var olan testosteronun %10 gibi bir bölümü böbrek üstü bezlerinde salgılanırken, %90’ı testislerde salgılanır.

  Testosteron hormonu, erkeklerde cinsel uyarı, sperm üretimi, sesin kalınlaşması, cinsel organın büyümesi için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca testosteron kemik yapımı ile görevli olan doku üretimi, oluşan yaraların iyileşmesi ve kırmızı kan hücreleri için de önemli bir hormondur. Aynı zamanda vücutta yağ yakımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

  Testosteron eksikliğinde neler yaşanabilir

  Testosteron eksikliği, cinsel arzunun azalmasına neden olur. Cinsel isteksizlik söz konusu olduğunda nitrik oksit gibi damardan sertleşme sağlayan birtakım maddeler üretilmez ve bu nedenle sertleşme problemi yaşanır.

  Anne karnında erkek bebeğin bedeni yeterince testosteron salgılamaz ise, cinsel organların büyümesi ile alakalı bazı sorunlar gerçekleşebilir. Ergenlik döneminde bu sorunun gelişmesiyle büyüme ve gelişme ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Çocuklukta ve ergenlik çağında testosteron üretimi olmazsa, cinsel fonksiyonlarda eksiklik, kasların gelişiminde azalma, tüylenme oranında azlık, meni miktarında azalma veya hiç meni üretiminin olmaması ya da göğüslerde büyüme gibi sorunlar yaşanabilir.

  Testosteron

  Testosteron oranında azlık bazı erkeklerde depresyon problemlerinde rol oynayabilir.

  Testosteron fazlalığında neler yaşanabilir

  Erkeklerde görülen yüksek testosteron cinsel arzunun artmasına, sinir ve hırçınlığa ve uyumsuz bir kişiliğe neden olabilir. Bazı antisosyal kişilik bozukluğu yaşayan kişilerde testosteron seviyesinin yüksek olması büyük rol oynamaktadır.

  Testosteron yüksekliği aynı zamanda, kötü kolesterole, kalp büyümesine, kelliğe ve damar sertliği gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Yaşı ilerlemiş erkeklerde testosteron yüksekliği prostatın büyümesine yol açarak prostat kanserinin oluşum göstermesine neden olabilir.

   

  ]]>